Dziwne zdjęcie z Rosji. Maszyny są już na ostatniej prostej
BulgarianMilitary zauważa, że w Rosji pojawiły się dwa systemy S-400 z wyrzutniami 51P6A. Nośniki rakiet 9M96E ze zdjęcia opublikowanego na rosyjskich kanałach komunikatora Telegram mają być sprzętem przeznaczonym do eksportu do Indii.
Wiele informacji podawanych przez rosyjskie media lub przedstawicieli władzy to element propagandy. Takie doniesienia są częścią wojny informacyjnej prowadzonej przez Federację Rosyjską.
Jak czytamy na BulgarianMilitary, opublikowane w sieci zdjęcie systemów S-400 mają przedstawiać sprzęt, który Rosja produkuje dla Indii i zgodnie z umową – ma być dostarczony do końca 2024 r. Jak podkreśla autor fotografii, trwająca między Moskwą a Kijowem wojna w połączeniu z zachodnimi sankcjami nakładanymi na Federację Rosyjską nie zmienia faktu, że przemysł militarny może nadal realizować swoje zobowiązania.
Poruszające się w Rosji S-400 dla Indii mają być już na ostatniej prostej. W najbliższym czasie przejdą podstawowe testy, a w dalszej kolejności będą już gotowe do eksportu do Indii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
BulgarianMilitary przypomina, że Indie zamówiły pięć rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400. Porozumienie w tej sprawie podpisano jeszcze przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie, w 2018 r., a do zakupu odniosły się Stany Zjednoczone, które wyraziły obawy o potencjalne konsekwencje dla partnerstwa Indii z USA.
Rosyjskie pociski 9M96E wystrzeliwane z platform 51P6A będących elementem systemu S-400 to broń ziemia-powietrze. Jej przeznaczeniem jest eliminowanie różnych celów powietrznych – bezzałogowców, śmigłowców i większych samolotów.
Pojedynczy pocisk 9M96E waży ok. 420 kg, mierzy ok. 5,5 m długości i ma 0,5 m średnicy. Rosjanie wyposażyli go w głowicę odłamkowo-burzącą, a jednostkę napędową stanowi silnik rakietowy na paliwo stałe.
Realny zasięg tej rakiety przenoszonej przez system S-400 wynosi do 120 km. Oznacza to, że broń przeciwlotnicza jest zdolna do rażenia celów na dużej powierzchni, a więc zabezpieczania stosunkowo wiele ważnych strategicznie obiektów.
Ponadto 9M96E wykorzystuje zaawansowane systemy naprowadzania i kontroli. Do śledzenia i atakowania celów używa czujnika radarowego, który gwarantuje dużą precyzję ostrzału. Warto też wspomnieć o zbliżeniowym zapalniku w rakietach 9M96E. Ten ma służyć do detonowania pocisku w pobliżu celu – tak, aby zwiększyć ryzyko unieszkodliwienia wrogiej jednostki.
Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski