Wkrótce dotrą do celu. F-16 są już gotowe do szarży

Wkrótce dotrą do celu. F‑16 są już gotowe do szarży

F-16.
F-16.
Źródło zdjęć: © GETTY | Hyoung Chang
oprac. NGA
31.10.2023 10:33, aktualizacja: 17.01.2024 15:21

Holenderski premier Mark Rutte poinformował na platformie X (dawniej Twitter), że obiecane przez Holandię myśliwce F-16, które mają wesprzeć Ukrainę, w ciągu najbliższych dwóch tygodni zostaną przetransportowane do ośrodka szkoleniowego w Rumunii. Informację tę przekazał po rozmowach z prezydentem Ukrainy, które odbyły się w poniedziałek.

Premier Rutte w swoim wpisie na platformie X podkreślił, że Holandia niezmiennie staje po stronie Ukrainy w jej walce z rosyjską agresją. Zaznaczył, że tragiczna sytuacja w Izraelu i Strefie Gazy nie odciąga uwagi Holandii od konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. Rutte zauważył, że powstrzymanie rosyjskiej agresji jest kwestią egzystencjalną, nie tylko dla Ukrainy, ale również dla bezpieczeństwa całej Europy.

Szef holenderskiego rządu zaznaczył również, że dostarczenie samolotów F-16 do ośrodka szkoleniowego w Rumunii umożliwi szybkie rozpoczęcie szkolenia ukraińskich pilotów. Wskazał, że Holandia, razem z Danią, odgrywa kluczową rolę w procesie wyposażania Ukrainy w myśliwce F-16. Jak poinformowała wcześniej minister obrony Kajsa Ollongren, na Ukrainę trafi od 12 do 18 takich maszyn.

Mark Rutte zadeklarował również, że Holandia przekaże Ukrainie kutry patrolowe. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa alternatywnego korytarza eksportu zboża przez Morze Czarne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Premier Rutte w swoim wpisie na platformie X przypomniał również o zbrodniach, które na Ukrainie popełniła Rosja. Podkreślił, że Holandia jest zaangażowana w dochodzenia w sprawie tych zbrodni. Poinformował, że obecnie czwarta holenderska misja kryminalistyczna pod auspicjami Międzynarodowego Trybunału Karnego zbiera dowody zbrodni wojennych na Ukrainie.

F-16 dla Ukrainy z Holandii

Myśliwce, które wkrótce trafią do Ukrainy z Holandii to ważne wsparcie dla kraju obrońców. Wynika to z faktu, że sprzęt jest w stanie zapewnić przewagę nad przeciwnikiem w powietrzu. Produkowane przez General Dynamics samoloty są chętnie wykorzystywane przez wojska na całym świecie.

F-16 charakteryzuje się obecnością jednostek napędowych Pratt & Whitney F100-PW-200/220 lub General Electric F-110-FE-100 w zależności od wersji. Gwarantuje to prędkość maksymalną na poziomie ok. 2,5 tys. km/h. Zasięg F-16 określa się jako ok. 3,2 tys. km lub 1 tys. km więcej w przypadku lotu z dodatkowymi zbiornikami paliwa. Główne uzbrojenie tych amerykańskich samolotów to działko M61A kal. 20 mm oraz pociski powietrze-ziemia AGM-65G2 Maverick.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie