Powiedzieli stop darmowej pomocy Ukrainie. Ich broń i tak pojedzie na front
Rząd Roberta Ficy, który został utworzony po wyborach w 2023 r., wstrzymał darmową pomoc militarną dla Ukrainy. Jednocześnie nie zakazał rodzimym firmom zbrojeniowym realizacji kontaktów związanych z bronią, jaka powstaje z myślą o wzmocnieniu Kijowa. W efekcie na front trafią wkrótce kolejne armatohaubice Zuzana 2.
20 lipca br. słowackie ministerstwo obrony poinformowało w oficjalnym komunikacie, że zgodnie z planami postępuje realizacja zamówienia finansowanego przez Norwegię, Danię i Niemcy. Obejmuje ono łącznie kilkanaście armatohaubic Zuzana 2, których produkcją zajmuje się firma Konštrukta-Defence.
Kolejne armatohaubice Zuzana 2 dla Ukrainy
"Do tej pory Siłom Zbrojnym Ukrainy dostarczono dwie armatohaubice samobieżne Zuzana 2, a kolejne osiem sztuk zostanie przekazanych do końca roku. Pozostałe sześć armatohaubic samobieżnych zostanie dostarczonych w 2025 r." – napisano w komunikacie słowackiego ministerstwa obrony cytowanym agencję TASR.
Zuzana 2 to armatohaubica samobieżna wywodząca się ze starszej tego typu broni - wz. 2000 Zuzana. Słowacy korzystają tutaj z podwozia kołowego, które jest oparte na ciężarówce Tatra 815 VP w układzie napędowym 8x8. Jednocześnie montują działo na pociski kal. 155 mm, czyli standardowe pociski artyleryjskie wykorzystywane w krajach NATO. Jednocześnie działo jest na dłuższe (52 kalibry) niż w starszej wersji tej armatohaubicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przekłada się to na możliwość atakowania celów na dystansie do nawet 41 km. Zuzana 2 posiada również opcję prowadzenia ostrzału w trybie MRSI. Jeśli chodzi o szybkostrzelność, to przy korzystaniu z automatu ładowania sięga ona pięciu strzałów na minutę. Możliwa jest również wyłącznie manualna obsługa działa, ale wtedy szybkostrzelność spada do dwóch strzałów na minutę.
Dla załóg Zuzana 2 przewidziano również uzbrojenie pomocnicze w postaci karabinu maszynowego kal. 12,7 mm. Ważną cechą słowackich armatohaubic jest dobra mobilność będąca pokłosiem nie tylko wspomnianego napędu 8x8, ale również mocnego silnika pozwalającego rozwijać prędkość do 90 km/h na drogach i do ok. 30 km/h w terenie. Zuzana 2 pozwala pokonywać pionowe przeszkody o wysokości do 0,6 m, posiada też opancerzoną kabinę.
Ukraińscy żołnierze dobrze znają armatohaubice Zuzana 2, były one przekazywane na front przez poprzedni rząd Słowacji. W ramach darmowej pomocy na front trafiały nie tylko te działa, ale również poradzieckie, ale wciąż przydatne uzbrojenie w postaci bojowych wozów piechoty BMP-1, systemów obrony powietrznej S-300 czy myśliwców MiG-29 oraz różnorakiej amunicji.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski