Czekali od 2018 r. Sąsiedzi Polski wreszcie je mają
Po kilku latach oczekiwań, Słowacy odebrali pierwsze F-16, co stanowi bardzo ważny krok w procesie modernizacji tamtejszej armii. Zdecydowali się na F-16 Block 70, czyli najbardziej zaawansowany wariant tych amerykańskich myśliwców, których nie posiada żaden kraj w Europie. Jakie są ich możliwości?
23.07.2024 | aktual.: 23.07.2024 16:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Słowacja dołączyła do grona państw eksploatujących F-16, wzorcowy myśliwiec NATO, który wzmacnia zdolności obronne tego kraju i gotowość do wspólnych operacji NATO" - powiedział O.J. Sanchez, wiceprezes i dyrektor generalny Integrated Fighter Group w firmie Lockheed Martin.
Pierwsze F-16 Block 70 dotarły na Słowację
F-16 Block 70 to najnowszy i najbardziej zaawansowany wariant najpopularniejszego samolotu bojowego świata. Względem starszych wariantów wyróżnia się kilkoma istotnymi unowocześnieniami.
Chodzi przede wszystkim o radar Northrop Grumman APG-83 AESA z aktywnym skanowaniem fazowym, który zapewnia większy zasięg niż radary w starszych wariantach F-16. Poza tym, w F-16 Block 70 zastosowano m.in. automatyczny system unikania kolizji (Auto GCAS), nowy komputer misji, usprawnione systemy wymiany danych i łączności oraz nowy system walki radioelektronicznej i ulepszoną kabinę pilota.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co ciekawe, kontrakt na dostawę F-16 Block 70 na Słowację został zawarty jeszcze w 2018 r. Obejmuje on łącznie 14 tego typu myśliwców, za które sąsiedzi Polski zapłacą ok. 1,6 mld euro. W ramach umowy Amerykanie dostarczą nie tylko myśliwce, ale również dedykowany im osprzęt i pakiet uzbrojenia, w którym znajdą się m.in. pociski powietrze-powietrze AIM-120C-7 AMRAAM i AIM-9X Sidewinder.
Lockheed Martin póki co dostarczył dwa, a wyprodukował pięć F-16 Block 70 dla Słowacji. Przewiduje się, że dostawy zakończą się w 2025 r. Amerykańskie myśliwce znacząco wzmocnią słowackie siły powietrzne, które w ostatnim czasie zostały osłabione na skutek przekazania Ukrainie myśliwców MiG-29.
"Myśliwce te nie tylko wzmacniają relacje między Słowacją, Stanami Zjednoczonymi i sojusznikami z NATO, ale także wyposażają słowackie siły powietrzne w zaawansowane zdolności do stawienia czoła wyzwaniom bezpieczeństwa XXI wieku" - dodał O.J. Sanchez.
Mateusz Tomczak, dziennikarz Wirtualnej Polski