Na nocnym niebie pojawił się nowy obiekt. To przedmiot zgubiony przez astronautki

Na nocnym niebie pojawił się nowy obiekt. To przedmiot zgubiony przez astronautki

Astronautki zgubiły torbę z narzędziami podczas kosmicznego spaceru
Astronautki zgubiły torbę z narzędziami podczas kosmicznego spaceru
Źródło zdjęć: © NASA TV
Karolina Modzelewska
09.11.2023 17:54, aktualizacja: 09.11.2023 18:34

NASA nie tak dawno informowała o torbie z narzędziami, którą astronautki Jasmin Moghbeli i Lorala O'Hara zgubiły podczas prac naprawczych wykonywanych na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Torba stała się kosmicznym śmieciem, który zyskał oznaczenie 58229/1998-067WC. Co ciekawe, torba krąży wokół Ziemi i w niektórych lokalizacjach obiekt jest widoczny na nocnym niebie.

Zgubiona w kosmosie torba z narzędziami krąży obecnie po orbicie Ziemi tuż przed Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS), informuje Earth Sky. Jak zaznacza serwis, torba jest wyjątkowo jasna, jak na tego typu obiekt. Jej jasność jest szacowana na ok. +6mag. Dla porównania Słońce ma jasność -26 mag, Księżyc -12mag, a słabo widoczny Teleskop Kosmiczny Hubble'a +28mag. W praktyce oznacza to, że jest na granicy widoczność dla ludzkiego oka.

Torba z narzędziami podążą po ziemskiej orbicie

Według IFL Science na bardzo ciemnym, nocnym niebie osoby o doskonałym wzroku mogą dostrzec obiekty o jasności +6mg. Muszą jednak wystąpić idealne do tego warunki. Pozostałe osoby mogą posiłkować się lornetką lub niewielkim teleskopem. To powinno wystarczyć. Serwis wyjaśnia, że torba porusza się z niemal dokładnie taką samą prędkością jak ISS. Pokonuje też taką samą drogę, ale około minutę przed stacją.

Dlatego też obiekt 58229/1998-067WC należy wypatrywać w podobnym położeniu, co ISS i pamiętać, że jest widoczny w miejscach aktualnych jej przelotów (na razie ISS nie zobaczymy z Polski). Te z kolei można sprawdzić, korzystając z dostępnych narzędzi typu ISS Tracker, czy Spot The Station NASA. Według Earth Sky torba z narzędziami pozostanie na orbicie okołoziemskiej przez kilka miesięcy. Po tym czasie dojdzie do jej rozpadu w ziemskiej atmosferze. Wstępne szacunki wskazują, że 58229/1998-067WC wejdzie w atmosferę ok. marca 2024.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Eksperci NASA ustalili, że ryzyko ponownego kontaktu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z torbą jest niewielkie. To dobra informacja, bo kosmiczne śmieci, nawet te niewielkich rozmiarów, stanowią poważne zagrożenie dla stacji, satelitów, czy innych obiektów wyniesionych na orbitę przez człowieka.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)