"Śnieżny Księżyc" już dzisiaj na niebie. Będzie wyjątkowo wielki

"Śnieżny Księżyc" już dzisiaj na niebie. Będzie wyjątkowo wielki
Źródło zdjęć: © flickr.com

08.02.2020 14:06, aktual.: 08.02.2020 17:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W nocy 8 lutego 2020 rozbłyśnie Śnieżny Księżyc i będzie to druga pełnia Księżyca w tym roku. W tym miesiącu nasz naturalny satelita rozbłyśnie jednak wyjątkowo jasno, więc warto tego nie przegapić.

Pełnia Księżyca w lutym nazywana jest "Śnieżnym Księżycem" jeszcze z tradycji rdzennych Amerykanów. Indianie nadawali poszczególnym pełniom nazwy, które najlepiej odpowiadały sytuacji na Ziemi. Lutowy Księżyc wziął swoją nazwę od intensywnych opadów śniegu które zwykle miały miejsce w tym miesiącu.

Trudno mówić o tym, by luty 2020 był obfity w opady śniegu. Jednak dla osób, które chcą obserwować niebo nocą, aktualna pogoda stwarza doskonałe warunki do obserwacji gwiazd, planet oraz oczywiście Księżyca.

Pełnia Księżyca w lutym będzie miała miejsce dzisiaj, 8 lutego 2020 roku. Jednak swoje apogeum osiągnie dopiero 9 lutego 2020 roku o godz. 7:33 czasu Polskiego.

Niemniej już w nocy ogromny Księżyc będzie niesamowitym zjawiskiem do oglądania. Będzie to jedna z najjaśniejszych pełni, jakie będzie można w tym roku obserwować. Oczywiście nie będzie do tego potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt - Księżyc będzie doskonale widoczny na niebie. Jego tarcza będzie również wyjątkowo duża.

Księżyc wzejdzie dzisiaj o godz. 15:19, a jego kumulacja przypadnie na godzinę 23:34. Zachód księżyca będzie miał miejsce o 6:55 następnego ranka. Jeśli dzisiaj nie uda wam się zobaczyć Księżyca w pełni, jutro wciąż będziecie mogli zobaczyć naszego naturalnego satelitę niemal w pełnej okazałości. Co więcej Księżyc w nocy 9 lutego będzie znajdował się jeszcze bliżej Ziemi niż dzisiaj.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)