W pobliżu Księżyca pojawił się "tajemniczy" obiekt. NASA już wie, czym jest

W pobliżu Księżyca pojawił się "tajemniczy" obiekt. NASA już wie, czym jest

Sonda LRO uwieczniła innego "gościa" w pobliżu Księżyca
Sonda LRO uwieczniła innego "gościa" w pobliżu Księżyca
Źródło zdjęć: © Goddard, NASA, Uniwersytet Stanowy w Arizonie
Karolina Modzelewska
11.04.2024 09:03, aktualizacja: 11.04.2024 11:05

Należąca do NASA sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) wykonała zdjęcie "tajemniczego" obiektu, który poruszał się w pobliżu Księżyca z prędkością ponad 3,2 km na sekundę. Jego uwiecznienie nie było najłatwiejszym zadaniem, ale sonda LRO wywiązała się z tego zadania bez zarzutu. Dzięki fotografii NASA była w stanie potwierdzić, czym jest podłużny obiekt, kształtem przypominający Oumuamua.

Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) krąży wokół Księżyca od 15 lat. Zadaniem sondy jest mapowanie powierzchni Srebrnego Globu, lokalizowanie potencjalnych miejsc lądowania, czy poszukiwanie ciekawych obiektów. Jeden z nich udało się uwiecznić na zdjęciu w minionym miesiącu. Jak wyjaśnia NASA, między 5 a 6 marca 2024 r. sonda LRO i księżycowy orbiter Danuri należący do Korea Aerospace Research Institute, które poruszają się po równoległych orbitach, minęły się w pobliżu Księżyca.

NASA przyjrzała się "tajemniczemu" obiektowi

"Ze względu na duże prędkości względne między dwoma statkami kosmicznymi (około 7200 mil, czyli 11 500 kilometrów na godzinę), zespół operacyjny LRO w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA w Greenbelt w stanie Maryland potrzebował doskonałego wyczucia czasu, aby skierować LROC we właściwe miejsce we właściwy czas, aby rzucić okiem na Danuri, pierwszy statek kosmiczny Republiki Korei na Księżycu" - zaznaczyła NASA w komunikacie prasowym.

Przy pomocy wąskokątnej kamery, która jest częścią zestawu kamer sondy, znanych jako "LROC", udało się wykonać zdjęcie Danuri. Jest to pierwszy orbiter księżycowy Korei Południowej, który wyniesiono w kosmos w 2022 r. Na jego pokładzie znajdują się ładunki naukowe i demonstratory technologii. Celem Danuri jest badanie zasobów Księżyca, w tym uranu, krzemu oraz aluminium. Urządzenie ma również mapować Srebrny Glob, aby w przyszłości pomóc wybrać najlepsze miejsce do lądowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: SięKlika #29: Ile kosztuje klimatyzacja?, Czas na Apple Ring, nowy klawisz w Windows

NASA wyjaśniła, że ze względu na duże prędkości sondy LRO i orbitera Danuri na wykonanym zdjęciu ten drugi wydaje się 10-krotnie większy i rozmazany. Jego wygląd mógł więc pobudzić wyobraźnie poszukiwaczy kosmicznych sensacja. Zwłaszcza że na opublikowanym przez NASA zdjęciu Danuri nieco przypomina Oumuamua, czyli niezidentyfikowany, podłużny obiekt, który przeleciał przez Układ Słoneczny w 2017 r. Pojawienie się tej międzygwiezdnej podróżniczki wywołało wiele emocji, również wśród twórców teorii zakładających odwiedziny statku kosmicznego obcej cywilizacji.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)