Czołg z niemiecką załogą. Szokujące doniesienia z frontu

Czołg Leopard 2A4.
Czołg Leopard 2A4.
Źródło zdjęć: © Facebook | General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Norbert Garbarek

25.09.2023 12:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak podaje portal BulgarianMilitary, w okolicach ukraińskiego Zaporoża w ostatnich dniach miał zostać zniszczony czołg Leopard 2 z niemiecką załogą.

Wiele informacji, które przekazują rosyjskie media i przedstawiciele władzy, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

"Po zatrzymaniu ataku i zdobyciu Leoparda, który został zniszczony przez przeciwpancerny pocisk kierowany, zbliżyliśmy się do maszyny (...), a mechanik z czołgu zaczął wołać po niemiecku" – czytamy w serwisie BulgarianMilitary. Rosjanie donoszą, że cała załoga Leoparda nie składała się z najemników, a stanowiła czynnych żołnierzy Bundeswehry. Rząd Niemiec nie ustosunkował się jeszcze do informacji pochodzących z frontu i nie potwierdza doniesień Rosjan.

Leopard 2 ważnym wsparciem na froncie

W mediach nie pojawiły się konkretne informacje, jakiego pocisku użyło wojsko Federacji Rosyjskiej do unieszkodliwienia niemieckiego Leoparda. Wiadomo natomiast, że zniszczony pod Zaporożem Leopard 2 to maszyna ważna podczas trwającej wojny w Ukrainie z uwagi na swoją użyteczność bojową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Leopard 2A4 to dziś jeden z najczęściej spotykanych zachodnich pojazdów w Ukrainie. Jednocześnie to sprzęt, który stale jest dostarczany obrońcom, o czym przypominał dziennikarz WP Tech Paweł Maziarz. W ostatnich dniach Kanada ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w skład którego wchodzą kolejne egzemplarze Leopardów. Do tej pory rzeczone maszyny przekazała na front również Warszawa.

Leopardy są wyposażone w armatę gładkolufową Rheinmetall Rh-120 oraz dwa karabiny maszynowe MG3 7,62 x 51 mm. W zmodernizowanej wersji 2A4 producent zastosował cyfrowy komputer balistyczny, którego wdrożenie pozwoliło wprowadzić standard uzbrojenia głównego w czołgach NATO.

Niemiecka konstrukcja jest w istocie uznawana za bardzo wytrzymałą. Wpływ na to mają przede wszystkim wymienne wkłady pancerza i osłony boków kadłuba o zwiększonej wytrzymałości. Dla zapewnienia bezpieczeństwa 4-osobowej załogi zadbano także o obecność systemów przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych. Choć Leopard w wersji 2A4 odstaje od nowszych wariantów (m.in. 2A5 lub 2A6), to nadal jest pożądaną bronią na froncie.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie