Wyjątkowe nagranie z frontu. Karabinem prosto w rakietę

Wyjątkowe nagranie z frontu. Karabinem prosto w rakietę

Ukraińcy z karabinem maszynowym i ZU-23-3
Ukraińcy z karabinem maszynowym i ZU-23-3
Źródło zdjęć: © X | Ukrainian Front
Norbert Garbarek
03.01.2024 19:24, aktualizacja: 03.01.2024 19:37

Do niszczenia pocisków, którymi Rosjanie ostrzeliwują, wcale nie potrzeba nowoczesnych maszyn. Udowodnili to żołnierze widoczni na nowym nagraniu z frontu. Film nagrano we wtorek 2 stycznia i widać na nim obrońców, którym udało się zestrzelić rosyjski pocisk manewrujący.

"Ukraiński personel wojskowy zestrzelił rosyjski pocisk manewrujący z działa przeciwlotniczego ZU-32-2" – czytamy na profilu Ukrainian Front na platformie X. Nagranie, choć krótkie, obejrzało już niemal 400 tys. osób. Widać na nim niezidentyfikowany rosyjski pocisk przelatujący nad Ukrainą oraz żołnierzy strzelających w niebo – jeden z nich wyposażony (najprawdopodobniej) w AK-74, drugi natomiast ostrzeliwujący cel przy użyciu armaty ZU-23-2.

Ukrainian Front podaje, że cel został wyeliminowany przy użyciu tej drugiej broni, armaty przeciwlotniczej. Komentujący nie umniejszają jednak strzelcowi z tzw. kałasznikowem w dłoni. Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy Ukraińcy wykorzystują karabiny maszynowe do atakowania celów w powietrzu. Jeszcze w ubiegłym roku do sieci trafiły nagrania ze skutecznego zestrzelenia amunicji krążącej bronią palną.

Armata sprzed ponad 60 lat w Ukrainie

Poza karabinem maszynowym, który widać na ostatnim nagraniu z Ukrainy, warto zwrócić też uwagę na widoczną na filmie radziecką holowaną armatę przeciwlotniczą ZU-23-2. To jedna z popularniejszych broni tego typu z okresu powojennego. Broń jest produkowana od 1960 r., a Polacy na jej bazie rozwijali zestawy rakietowo-artyleryjskie ZUR-23-2 Jodek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Radziecka armata przeciwlotnicza ZU-23-2 jest przeznaczona do eliminowania celów poruszających się w odległości do 2,5 km od stanowiska strzeleckiego. Może zwalczać cele lekko opancerzone oraz siłę żywą. Ze względu na to jest wykorzystywana do bezpośredniej osłony wojsk przed obiektami nadlatującymi z powietrza.

ZU-23-2 charakteryzuje się armatą kal. 23 mm i wykorzystuje pociski 23 x 152B mm. Donośność pocisków przeciwko celom powietrznym wynosi 2,5 km, natomiast na lądzie może niszczyć obiekty na dystansie do 2 km. Początkowa prędkość pocisku wystrzelonego z armaty wynosi 970 m/s.

Teoretycznie do obsługi stanowiska jest wymagana obecność załogi liczącej sobie pięć osób, jednak – jak widać na nagraniu Ukraińców – do ostrzału wystarczy nawet jedna osoba na stanowisku tej ważącej niemal 950 kg broni.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie