Ratują życie Ukraińców. Pokazali film z frontu

Ratują życie Ukraińców. Pokazali film z frontu

Dron zatrzymany na siatce
Dron zatrzymany na siatce
Źródło zdjęć: © X | Ukrainian Front
Norbert Garbarek
22.01.2024 14:07, aktualizacja: 22.01.2024 14:39

Siatka antydronowa zatrzymała rosyjskiego drona kamikadze FPV – podaje profil Ukrainian Front na platformie X, który publikuje nagranie Ukraińców z frontu. Proste rozwiązanie okazało się skuteczną ochroną przed popularną bronią.

Drony kamikadze to broń, która staje się jedną z ważniejszych wykorzystywanych na froncie. Choć udział ciężkich maszyn pancernych w konflikcie zbrojnym jest niezaprzeczalny i nowoczesne czołgi w połączeniu z artyleriami i samolotami są nadal skutecznym narzędziem do zwalczania wrogich jednostek, na froncie nieopisaną pomocą dla żołnierzy są drony kamikadze.

Obie strony konfliktu regularnie wykorzystują zaawansowane drony produkowane masowo (jak np. drony Shahed, z których korzystają Rosjanie), bowiem cena produkcji tego typu narzędzi jest o wiele niższa w porównaniu z pociskami artyleryjskimi. To natomiast oznacza, że armie mogą atakować przeciwnika rojami dronów. Właśnie do takich działań wykorzystywane są amatorskie drony kamikadze, które powstają w wyniku połączenia prostego i taniego drona FPV z niewielkim ładunkiem wybuchowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tego typu broń widać na nowym nagraniu z Ukrainy. Armia obrońców pokazała, jak rosyjski dron kamikadze wylądował na siatce antydronowej – na skutek czego znajdujący się w okopach żołnierze pozostali bezpieczni. Internauci komentujący nagranie zwracają uwagę, że Ukraińcy wykorzystują do obrony przed atakami z powietrza najprostsze rozwiązanie: materiałową siatkę rozpostartą nad okopem.

Warto zwrócić też uwagę, że rosyjski dron jest pozbawiony zdalnego detonatora, który pozwoliłby przeciwnikowi wywołać eksplozję w sytuacji jak widoczna na nagraniu. Należy jednak zaznaczyć, że każdy dodatkowy element tego rodzaju na amatorskich dronach kamikadze to spory koszt. Można więc podejrzewać, że Rosjanie decydują się na najprostsze konstrukcje, a więc połączenie drona z materiałem wybuchowym ze względu na oszczędności. Tak zatrzymany dron na siatce może więc być przejęty przez Ukraińców i po krótkim przygotowaniu, wykorzystany do przeprowadzenia ataku w kierunku rosyjskich pozycji.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie