Rosyjski czołg vs. amerykańska broń. Ukraińcy pokazali, jak z niej korzystać

Ukraińscy wykorzystali Javeliny do zniszczenia rosyjskich czołgów
Ukraińscy wykorzystali Javeliny do zniszczenia rosyjskich czołgów
Źródło zdjęć: © Twitter
Karolina Modzelewska

15.03.2023 13:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do sieci trafiło nagranie pokazujące zniszczenie dwóch rosyjskich czołgów, najprawdopodobniej T-72B, przy użyciu przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin. Atak przeprowadził 111. batalion będący częścią Ukraińskiej 59. Brygady. Przypominamy, czym są Javeliny i jakie mają możliwości.

Na nagraniu zauważyć można, że atak przy użyciu przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin przeprowadzono na czołgi pozostające w ruchu, a uderzenie doprowadziło do powstania pożaru. FGM-148 Javelin (ang. oszczep) to nowoczesna broń przeciwpancerna, którą opracowano w 1989 r. w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na swoją dużą skuteczność i łatwość obsługi cieszy się sporym uznaniem na całym świecie.

Javelin w rękach Ukraińców

Chwalą ją m.in. korzystający z niej Ukraińcy. Warto również przypomnieć, że jest to broń pozostająca na wyposażeniu Wojska Polskiego, a na początku 2023 r. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał aneks do umowy na dostawę kolejnych wyrzutni i przeciwpancernych pocisków kierowanych tego typu.

FGM-148F Javelin to amerykański przenośny system przeciwpancernych pocisków kierowanych typu "wystrzel i zapomnij" (ppk). Powstał jak następca przenośnego zestawu przeciwpancernego M47 Dragon. Amerykanie potrzebowali broni, która sprawdzi się w zwalczania ciężko opancerzonych pojazdów, np. czołgów podstawowych i lżejszych pojazdów wojskowych, ale też helikopterów i niszczeniu bunkrów oraz fortyfikacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W skład zestawu wchodzi wyrzutnia oraz pocisk kierowanego, który może działać w dwóch trybach. Jak wyjaśnił Łukasz Michalik, "w pierwszym Javelin uderza bezpośrednio w cel, co jest przydatne do niszczenia słabo opancerzonych pojazdów czy umocnień. W drugim trybie pocisk wznosi się na znaczną wysokość, sięgająca maksymalnie 150 metrów, aby zaatakować z góry", co sprawdza się w przypadku lepiej opancerzonych celów np. czołgów. W ich górnej części pancerz jest cieńszy.

QUIZ: Rozpoznasz te myśliwce i bombowce?

Tandemowa głowica pocisku, która waży nieco ponad 8 kg, pozwala razić cele na odległość do 4750 m i jest w stanie przebić do 75 cm litej stali. Wyrzutnia ma około ok. 1,2 m długości, 127 mm średnicy i waży 22,1 kg, z niewielkimi różnicami w zależności od wariantu. Javelin wykorzystuje pasywne naprowadzanie na podczerwień do ustalania i śledzenia celów. Takie rozwiązanie dobrze sprawdza się w przypadku ruchomych celów, jak np. czołgi przedstawione na nagraniu opublikowanym przez Ukraińską 59. Brygadę.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także