Abramsy dotrą szybciej? USA mogą wyciągnąć je z magazynów
Amerykańskie czołgi Abrams dla Sił Zbrojnych Ukrainy mog ą dotrzeć szybciej niż zapowiadano, gdyż Stany Zjednoczone rozważają przetransferowanie ich z magazynów Pentagonu – donosi ukraiński serwis Militarnyj.
Jak przypomina Militarnyj, w styczniu amerykańskie media, powołując się na własne źródła, informowały o zakupie 31 czołgów podstawowych M1A2 Abrams dla Sił Zbrojnych Ukrainy w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy (USAI). W praktyce oznacza to, że sprzęt ten nie zostanie wycofany z amerykańskich zasobów wojskowych w ramach programu Presidential Drawdown Authority (PDA).
Stanley Brown, pierwszy zastępca sekretarza Biura ds. Polityczno-Wojskowych, twierdzi, że decyzja o przydzieleniu czołgów w ramach programu USAI nie została jeszcze podjęta. Według jego słów czołgi Abrams mogłyby zostać przeniesione z zapasów armii amerykańskiej za pośrednictwem PDA. W takim scenariuszu pojazdy dotarłyby na Ukrainę szybciej niż planowano. Przypominamy, jakie są możliwości tych maszyn.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Abramsy dla Ukrainy
M1A2 Abrams to amerykańskie czołgi podstawowe, które mogą znacznie zmienić sytuację na froncie. Wielu ekspertów uważa, że są to obecnie najlepsze konstrukcje tego typu na świecie. Dużym atutem tych pojazdów jest fakt, że mogą być one napędzane właściwie każdym paliwem. Abramsy wyposażone w turbinę Honeywell AGT 1500 o mocy 1500 KM są przystosowane wprawdzie do pracy z naftą JP-4 lub JP-8, czyli paliwami lotniczymi, ale pojadą także na benzynie, kerozynie i oleju napędowym.
Amerykańskie czołgi charakteryzują się sporą masą, która przekracza w niektórych wersjach nawet 70 t. Pojazdy zostały wzmocnione pancerzem reaktywnym, który zapewnia dodatkową ochronę przed bronią przeciwpancerną. Po drodze czołgi te rozwijają maksymalną prędkość 67 km/h, zaś w terenie – ok. 40 km/h.
Jak pisał na łamach WP Tech Łukasz Michalik, "spośród czołgów, które mogą zostać przekazane Ukrainie, to właśnie Abramsy reprezentują obecnie najwyższy poziom technologii". W uzbrojeniu wersji M1A2 znajdziemy armatę gładkolufową M256 kal. 120 mm, karabin maszynowy M2HB kal.12,7 mm oraz dwa karabiny maszynowe M240 kal. 7,62. Obok Stanów Zjednoczonych największym użytkownikiem Abramsów jest dziś Egipt, który posiada 1130 sztuk w starszej wersji M1A1.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski