Nieustannie chronią Ukraińców. Pokazali kolejne zdjęcie z frontu

Profil Clash Report na platformie X opublikował zdjęcie z Ukrainy przedstawiające opancerzony wóz Stryker, którego możliwości przypominamy, w służbie armii obrońców. Żołnierze zabezpieczyli maszynę klatką antydronową, a to oznacza, że rozwiązanie nieustannie sprawdza się na froncie.

Stryker podczas transportu kolejowego - zdjęcie ilustracyjne
Stryker podczas transportu kolejowego - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © wikimedia
Norbert Garbarek

Klatki i siatki antydronowe od dawna pojawiają się na zdjęciach i nagraniach z Ukrainy. Z tego rozwiązania korzystają obie strony konfliktu – zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie. Ci pierwsi pokazywali już wielokrotnie, jak skuteczne są zabezpieczenia stworzone przez proste siatki.

Klatki antydronowe na froncie

Dość wspomnieć, że jeszcze w 2024 r. obrońcy udostępnili nagranie, na którym widać wrogiego drona kamikadze FPV, który zmierzał w kierunku ukraińskich okopów, jednak zatrzymał się na rozpostartej nad żołnierzami siatce. To jednak nie jedyne zastosowanie wspomnianych zabezpieczeń.

Siatka antydronowa przyczyniła się też w lutym 2024 r. do uratowania polskiego Kraba. Konstrukcja rozłożona na armatohaubicy nie pozwoliła przebić się bezzałogowcowi do części maszyny zagrożonej wybuchem. Dzięki temu armia obrońców zachowała w niemal nienaruszonym stanie jeden z cenniejszych wozów, który porusza się obecnie po linii frontu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wynika z nowych zdjęć, klatki antydronowe wciąż znajdują zastosowanie na wojnie, a Ukraińcy nie planują z nich rezygnować. Jedno z ostatnich zdjęć przedstawiających to zabezpieczenie przed dronami Rosjan pochodzi z nieznanego obszaru w Ukrainie. Widać jednak na nim Strykera amerykańskiej konstrukcji.

Przypomnijmy, że są to cenione transportery opancerzone, które żołnierze doceniają przede wszystkim z uwagi na dużą mobilność. Pojazdy Stryker są napędzane silnikiem, który generuje moc na poziomie 350 KM. Ta natomiast jest rozprowadzana na wszystkie napędzające wóz koła (napęd 8x8). Gwarantuje to prędkość maksymalną na poziomie 90 km/h.

Transporter charakteryzuje się kadłubem wykonanym z płyt stalowych zapewniającym ochronę przed ostrzałem pociskami przeciwpancernymi kal. 7,62 mm. Ponadto dodatkową ochronę stanowią wzmacniające płyty ceramiczne wytrzymujące ostrzał pociskami kal. 14,5 mm.

Amerykanie wyprodukowali łącznie 10 wariantów Strykera, jednak generalnie jego podstawowe uzbrojenie stanowi zdalnie sterowany moduł M151 Protector. Wyposażony jest on w granatnik Mk 19 lub wielkokalibrowy karabin maszynowy Browning M2. W wariancie M1128 MGS znalazła się natomiast czołgowa armata gwintowana M68A2 kal. 105 mm. Pomocniczym uzbrojeniem Strykera jest zaś zwykle karabin maszynowy M240 kal. 7,62 mm.

Norbert Garbarek, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie