Truskawkowy Księżyc. Niezwykła superpełnia już wkrótce

Truskawkowy Księżyc. Niezwykła superpełnia już wkrótce

Truskawkowy Księżyc - zdjęcie ilustracyjne
Truskawkowy Księżyc - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images | Mark Hynes
Karolina Modzelewska
14.06.2022 17:26

Truskawkowy Księżyc, to wyjątkowe wydarzenie dla fanów obserwacji nocnego nieba, zwłaszcza że nasz naturalny satelita przybierze lekko różowy kolor i będzie się wydawał nieco większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Superpełnia pojawi się 14 czerwca i przy sprzyjających warunkach pogodowych będzie dobrze widoczna. Podpowiadamy, jak i o której godzinie ją obserwować.

Podczas czerwcowej pełni Księżyc przybierze wyjątkową barwę. Jest to spowodowane tym, że orbita Księżyca wokół Ziemi jest prawie w tej samej płaszczyźnie, co orbita Ziemi wokół Słońca. Padające na Księżyc światło słoneczne sprawia, że Srebrny Glob zyskuje delikatnie różową lub czerwoną poświatę. Dodatkowo jest to tzw. superksiężyc. Termin ten stosowany jest do księżyców w pełni, które wydają się jaśniejsze i większe niż inne księżyce, ponieważ znajduje się na orbicie najbliższej Ziemi.

Pełnia Truskawkowego Księżyca

NASA informuje, że Truskawkowy Księżyc w pełni będzie widoczny od wschodu Słońca w niedzielę, 12 czerwca do zachodu w środę, 15 czerwca. Szczyt tego zdarzenia przypada jednak we wtorek, 14 czerwca. To wtedy najlepiej obserwować nocne niebo. Osoby, które chcą podziwiać wyjątkową pełnię, po zachodzie Słońca powinny kierować wzrok w kierunku południowo-wschodnim.

Przy sprzyjających warunkach pogodowych pełnia będzie widoczna gołym okiem. Można też skorzystać z amatorskich teleskopów astronomicznych, które pozwolą jeszcze dokładniej przyjrzeć się Srebrnemu Globowi. Dla jeszcze lepszych efektów można udać się za miasto, z dala od wysokich budynków i jasnych, miejskich świateł, które utrudniają obserwację zjawisk astronomicznych.

Jak wyjaśnia CNN, nazwa Truskawkowy Księżyc wywodzi się nie tylko od barwy Srebrnego Globu. Jest także związana z tradycjami rdzennych Amerykanów, którzy zamieszkiwali północno-wschodnią część Stanów Zjednoczonych, a szczególnie społeczności Algonquin, Ojibwe, Dakota i Lakota. Postrzegały one wydarzenie, jako znak, że truskawki i inne owoce są dojrzałe i gotowe do zbioru.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)