Truskawkowy Księżyc 2021. Niezwykła pełnia już wkrótce

Truskawkowy Księżyc
Truskawkowy Księżyc
Źródło zdjęć: © NASA

22.06.2021 14:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niezwykła pełnia Księżyca już za kilka dni i będzie to jedyna taka noc w roku. To właśnie w czerwcu nasz naturalny satelita przybierze lekko różowy kolor. Kiedy Truskawkowy Księżyc pojawi się na niebie?

Pełnia Księżyca w czerwcu

W tym roku Truskawkowy Księżyc pojawi się na niebie w nocy 24 czerwca o 20:44. Znajdzie się wtedy w odległości ponad 366 tys. km od Ziemi, a więc będzie wydawał się większy niż zwykle w czasie pełni. Superksiężyc mogliśmy już zobaczyć w kwietniu i maju, ale czerwcowa pełnia będzie mieć niezwykły kolor. 

Czym jest "Truskawkowy Księżyc"? 

Truskawkowy Księżyc to niezwykłe zjawisko na niebie, które możemy zobaczyć jedynie raz w ciągu całego roku. Podczas czerwcowej pełni, Księżyc przybiera niezwykły, różowy kolor. Dzieje się tak dlatego, że orbita Księżyca wokół Ziemi jest prawie w tej samej płaszczyźnie, co orbita Ziemi wokół Słońca. Światło Słońca pada na Księżyc w pełni, przez co wydaje się, że ma on delikatnie różową lub czerwoną poświatę. 

Określenie "truskawkowy" odnosi się również do innego historii. Według "Maine Farmer's Almanac", który ukazał się w latach 30. XX wieku, Truskawkowy Księżyc pojawia się na niebie w czasie sezonu na te owoce. Inna nazwa to "Miodowy Księżyc", której geneza sięga jeszcze XVI wieku. W Europie czerwiec był miesiącem kojarzonym ze ślubami, na których pito miód pitny. W wielu kulturach pojawienie się na niebie Truskawkowego Księżyca jest powodem do świętowania.

Jak zawsze do obserwacji Księżyca niepotrzebne będą teleskopy ani inny sprzęt. Różowy Księżyc będzie widoczny z każdego miejsca w Polsce, ale najlepiej jest udać się w miejsca oddalone od miejskich świateł. Pogoda powinna sprzyjać obserwacjom nocnego nieba 24 czerwca, a więc pozostaje tylko chwytać za aparat lub smartfon, by uwiecznić tę niezwykłą pełnię

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (36)
Zobacz także