Czarny Księżyc już w przyszłym tygodniu. Nie lada gratka dla miłośników astronomii

Czarny Księżyc już w przyszłym tygodniu. Nie lada gratka dla miłośników astronomii

Czarny Księżyc już w przyszłym tygodniu. Nie lada gratka dla miłośników astronomii
Źródło zdjęć: © iStock.com
26.07.2019 20:16

"Czarny Księżyc" to rzadkie zjawisko astronomiczne, które wypada zwykle jedynie raz w roku. Dla miłośników astronomii to świetny czas na obserwację gwiazd, ponieważ światło Księżyca jest wtedy bardzo słabe.

"Czarny Księżyc" to zjawisko, którym nazywamy drugi nów Księżyca w ramach jednego miesiąca. Pierwszy raz w lipcu Księżyc w nowiu mogliśmy obserwować 2 lipca, kiedy nad Ameryką Południową i Pacyfikiem można było obserwować całkowite zaćmienie Słońca. W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia Księżyc ponownie będzie w nowiu.

Czarny Księżyc stwarza świetne warunki do obserwacji gwiazd

"Czarny Księżyc" jest o tyle ważnym zjawiskiem dla miłośników astronomii, że tej nocy będzie wyjątkowo wyraźnie widać Drogę Mleczną. Ważne jednak, by obserwację prowadzić z daleka od miejskich świateł. Dzięki temu nawet gołym okiem będziemy w stanie zobaczyć niektóre gwiazdy oraz większość planet, które o tej porze roku są widoczne na nocnym niebie.

Co to jest nów Księżyca?

Nów jest jedną z faz Księżyca, kiedy nasz naturalny satelita nie jest widoczny na niebie gołym okiem. W tej fazie Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią, czyli jest w koniunkcji ze Słońcem, kiedy patrzymy z Ziemi. Księżyc znajduje się wtedy w cieniu, dlatego nie możemy zobaczyć go na niebie bez specjalistycznego sprzętu.

W każdym miesiącu obserwuje się jeden nów Księżyca. Dwa nowie w danym miesiącu występują zwykle jedynie w okresie letnim. To właśnie dlatego "Czarny Księżyc" jest tak ciekawym i ważnym zjawiskiem. Lato to również doskonały czas na obserwację nocnego nieba, nawet jeśli nie posiadacie specjalistycznego sprzętu. A co można zobaczyć nocą nad Polską w tym okresie? Dowiecie się z naszego wcześniejszego artykułu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)