Czarny Księżyc już w przyszłym tygodniu. Nie lada gratka dla miłośników astronomii
"Czarny Księżyc" to rzadkie zjawisko astronomiczne, które wypada zwykle jedynie raz w roku. Dla miłośników astronomii to świetny czas na obserwację gwiazd, ponieważ światło Księżyca jest wtedy bardzo słabe.
"Czarny Księżyc" to zjawisko, którym nazywamy drugi nów Księżyca w ramach jednego miesiąca. Pierwszy raz w lipcu Księżyc w nowiu mogliśmy obserwować 2 lipca, kiedy nad Ameryką Południową i Pacyfikiem można było obserwować całkowite zaćmienie Słońca. W nocy z 31 lipca na 1 sierpnia Księżyc ponownie będzie w nowiu.
Czarny Księżyc stwarza świetne warunki do obserwacji gwiazd
"Czarny Księżyc" jest o tyle ważnym zjawiskiem dla miłośników astronomii, że tej nocy będzie wyjątkowo wyraźnie widać Drogę Mleczną. Ważne jednak, by obserwację prowadzić z daleka od miejskich świateł. Dzięki temu nawet gołym okiem będziemy w stanie zobaczyć niektóre gwiazdy oraz większość planet, które o tej porze roku są widoczne na nocnym niebie.
Co to jest nów Księżyca?
Nów jest jedną z faz Księżyca, kiedy nasz naturalny satelita nie jest widoczny na niebie gołym okiem. W tej fazie Księżyc znajduje się między Słońcem a Ziemią, czyli jest w koniunkcji ze Słońcem, kiedy patrzymy z Ziemi. Księżyc znajduje się wtedy w cieniu, dlatego nie możemy zobaczyć go na niebie bez specjalistycznego sprzętu.
Zobacz też: Woda na Księżycu. Może być łatwiejsza do wydobycia
W każdym miesiącu obserwuje się jeden nów Księżyca. Dwa nowie w danym miesiącu występują zwykle jedynie w okresie letnim. To właśnie dlatego "Czarny Księżyc" jest tak ciekawym i ważnym zjawiskiem. Lato to również doskonały czas na obserwację nocnego nieba, nawet jeśli nie posiadacie specjalistycznego sprzętu. A co można zobaczyć nocą nad Polską w tym okresie? Dowiecie się z naszego wcześniejszego artykułu.