Pełnia Księżyca w czerwcu 2020 będzie wyjątkowa. Kiedy zobaczymy Truskawkowy Księżyc?
05.06.2020 08:13, aktual.: 05.06.2020 10:43
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Czerwcowa pełnia Księżyca nazywana jest niezwykła, ponieważ w tym miesiącu nasz naturalny satelita przyjmie inny kolor niż zwykle. "Truskawkowemu Księżycowi" będzie towarzyszyć także półcieniowe zaćmienie, więc warto spoglądać w niebo w najbliższe noce.
Truskawkowy Księżyc – kiedy oglądać?
Czerwcową pełnię Księżyca będziemy mogli obserwować już 5 czerwca, a nasz naturalny satelita najlepiej będzie prezentował się w okolicach 21:12. Księżyc w pełni będzie widoczny do 7 czerwca – wtedy zacznie wchodzić w III kwartę.
Czym jest Truskawkowy Księżyc?
Truskawkowy Księżyc to niezwykłe zjawisko na niebie, które możemy zobaczyć jedynie raz w ciągu całego roku. Podczas czerwcowej pełni, Księżyc przybiera niezwykły, różowy kolor. Nazwa została po raz pierwszy używa w latach 30. XX wieku w "Maine Farmer's Almanac".
Według poradnika ostatni Księżyc wiosny znany jest jako Księżyc Truskawkowy, bo występował akurat w czasie krótkiego sezonu na truskawki w Ameryce Północnej. Jednak czerwcowa pełnia jest znaczącym wydarzeniem w wielu kulturach na świecie i zwykle jest powodem do świętowania.
Truskawkowy Księżyc przyjmuje również inną nazwę, która jest bliżej związana z kolorem, jaki przyjmuje nasz satelita na niebie o tej porze roku. Różowy Księżyc pojawia się, kiedy orbita Księżyca jest prawie w tej samej płaszczyźnie, co orbita Ziemi krążącej wokół Słońca. Słońce oświetla, Księżyc w pełni, gdy ten znajduje się naprzeciwko gwiazdy. Wtedy satelita wydaje się przyjmować czerwoną lub różową poświatę i świecić jaśniej.
Pełnie i półcieniowe zaćmienie Księżyca
Nadchodzącej pełni będzie również towarzyszyć zjawisko półcieniowego zaćmienia. Już o 19:25 nasz naturalny satelita wejdzie w półcień Ziemi, czyli obszar, w którym planeta przysłania nieco Słońce. Wtedy dochodzi do częściowego zaćmienia Księżyca – jego kumulacja nastąpi o 20:58, czyli na krótko nim pełnia osiągnie swój maksymalny punkt.
Pogoda, a obserwacja Księżyca
Dzisiejsze warunki pogodowe niestety mogą przeszkodzić w obserwacji nocnego nieba. IMGW przewiduje duże zachmurzenie w godzinach wieczornych oraz w nocy. Lokalnie może się przejaśniać, więc jest nadzieja, że Truskawkowy Księżyc jednak pojawi się na niebie. Na wschodzie kraju należy spodziewać się jednak opadów deszczu i przelotnych burz.
Pełnia i zaćmienie Księżyca to tylko niektóre ze zjawisk, które będziemy mogli obserwować w czerwcu na nocnym niebie. 21 czerwca nastąpi bowiem obrączkowe zaćmienie Słońca (widoczne niestety tylko z okolic Bieszczad), a 27-28 czerwca maksimum roju osiągną "spadające gwiazdy" z roju Bootydów.