Oszałamiające zdjęcia Słońca. Po raz pierwszy udało się uzyskać taką jakość

Słońce
Słońce
Źródło zdjęć: © NASA

06.09.2020 09:47

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Hiszpańscy naukowcy sfotografowali powierzchnię Słońca z najmniejszej jak dotąd odległości. Na niezwykle szczegółowych zdjęciach dokładnie widać poruszające się plamy słoneczne.

Jedno z najpotężniejszych obserwatoriów słonecznych na świecie ukończyło latem poważną modernizację. Dzięki temu teleskop słoneczny GREGOR w Hiszpanii wykonał jedne z najbardziej szczegółowych zdjęć naszej gwiazdy, jakie kiedykolwiek udało się uzyskać w Europie.

Zdjęcia ukazują szczegóły z dokładnością do 50 km, tak więc bardzo wyraźnie widać powierzchnią naszej gwiazdy. Trzeba przyznać, że obrazy robią nie mniejsze wrażenie, niż fotografie uzyskane z kamery Extreme Ultraviolet Imger (EUI), znajdującej się na pokładzie Solar Orbitera.

- To bardzo ekscytujące, ale wymagało od nas ogromnego nakładu pracy - komentuje Lucia Kleint, fizyk i główny naukowiec GREGORa z Instytutu Fizyki Słońca im. Leibniza (KIS). - W ciągu zaledwie roku przeprojektowaliśmy niemal całą optykę, mechanikę i elektronikę naszego teleskopy, dzięki czemu mogliśmy uzyskać zdjęcia tak dobrej jakości. 

Co ciekawe, chociaż blokady COVID-19 były przeszkodą w badaniach naukowych, w tym przypadku okazały się pomocne. Według posta na stronie internetowej KIS, naukowcy utknęli w obserwatorium, kiedy w marcu Hiszpania nałożyła najwyższe ograniczenia. Spożytkowali ten czas, by zmodernizować sprzęt. 

Słońce na niezwykłym zbliżeniu

Kiedy w lipcu Hiszpania ponownie otworzyła się, po przejściu pierwszej fali koronawirusa, naukowcy byli gotowi na uruchomienie ulepszonego teleskopu GREGOR. Nowe zdjęcia są bardzo szczegółowe i bardzo dobrze widać na nich komórki konwekcyjne (układ wznoszących się i opadających prądów konwekcyjnych w płynie) plazmy słonecznej. 

Słońce na niezwykłym zbliżeniu
Słońce na niezwykłym zbliżeniu© KIS

I chociaż wyglądają, jak ziarna kukurydzy to jedna taka komórka ma ok. 1500 km średnicy, czyli ok. 10 proc. średnicy Ziemi. Im jaśniejszy jest punkt na zdjęciu, tym wyżej unosi się plazma. Kolejne zdjęcie pokazuje plamę słoneczną, którą naukowcy zaobserwowali 30 lipca br. Plamy słoneczne powstają, gdy pole magnetyczne gwiazdy jest na tyle silne, by miejscowo zahamować konwekcję plazmy. 

Plama słoneczna
Plama słoneczna© KIS

Zdjęcia zrobione w Hiszpanii są najdokładniejszymi jak do tej pory uzyskanymi w Europie. Obrazy w wyższej rozdzielczości uzyskano jak do tej pory tylko dzięki teleskopowi słonecznemu Daniela K. Inouye na Hawajach, gdzie udało się uzyskać dokładność do 30 km. 

Artykuł dotyczący modernizacji teleskopu GREGOR został opublikowany w Astronomy & Astrophysics.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (27)
Zobacz także