To już dziś: Truskawkowy Księżyc będzie widoczny na niebie

Źródło zdjęć: © NurPhoto via Getty Images | NurPhoto
Karolina Kowasz

24.06.2021 07:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już dzisiaj możliwe będzie zaobserwowanie na niebie specyficznego zjawiska. Księżyc, będący naszym naturalnym satelitą, zabarwi się na czerwony kolor. Z tego powodu nosi on nazwę Truskawkowego Księżyca.

Ze zjawiskiem Truskawkowego Księżyca będziemy mieli styczność dzisiaj od godziny 20:44. Wtedy to satelita znajdzie się w odległości ponad 366 tys. km od Ziemi. Z tego powodu Księżyc będzie wydawał się większy niż w trakcie zwykłej pełni.

Truskawkowy Księżyc

Czerwcowa pełnia Księżyca prawdopodobnie swoją nazwę zawdzięcza truskawkom, które zaczynają dojrzewać w tym miesiącu. Jego czerwony kolor od razu przywodzi na myśl te soczyste owoce, szczególnie w czasie letnich upałów.

W niektórych rejonach świata Truskawkowy Księżyc jest również nazywany gorącym księżycem, ponieważ wschodzi na początku lata. Większość ludów pierwotnych kojarzyła go jednak ze zbieraniem dojrzewających w tym czasie poziomek.

Obserwacja Truskawkowego Księżyca

Wiedząc, że całe zdarzenie będzie miało miejsce dzisiaj, tj. 24 czerwca, o godzinie 20:44, możemy spokojnie zasiąść przed oknem czy na tarasie i podziwiać to spektakularne widowisko. Do jego obserwacji nie są wymagane żadne specjalne sprzęty, jak chociażby teleskop czy lornetka.

Ze względu na możliwość wystąpienia wysokich upałów, dobrze jest jednak, zawczasu, zaopatrzyć się w zimne napoje, które pomogą je przetrwać i uprzyjemnią czas spędzony na obserwacji nieba. Bardzo łatwo teraz o odwodnienie, dlatego zwróćmy szczególną uwagę na tę kwestię.

Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)