Pełnia Księżyca w lipcu 2020 już w tym tygodniu. Sprawdź, kiedy zaświeci Księżyc Grzmotów
Lipcowa pełnia Księżyca będzie miała miejsce już w pierwszym tygodniu miesiąca. Skąd się wzięła nazwa Księżyc Grzmotów i co jeszcze będziemy mogli zobaczyć na niebie tej nocy?
02.07.2020 | aktual.: 04.07.2020 08:50
Najbliższa pełnia Księżyca będzie miała miejsce już w nocy z 4 na 5 lipca. Księżyc zaświeci najjaśniej 5 lipca o 6:44 czasu polskiego, jednak przez całą noc będziemy mogli cieszyć się jego blaskiem. Księżyc pozostanie w pełni aż do poniedziałku.
Zobacz też, co jeszcze zobaczymy na niebie w lipcu
W piątek, nad ranem Księżyc znajdzie się na tyle blisko Słońca, że jego północna krawędź zostanie przesłonięta przez częściowy cień Ziemi. Dojdzie więc do częściowego zaćmienia Księżyca. Nie będzie to pierwsze tego typu zaćmienie w tym roku, jednak jest to okazja to zrobienia pięknych zdjęć, o ile pogoda na to pozwoli.
Księżyc Grzmotów - skąd nazwa?
Księżyc Grzmotów to tylko jedno z określeń, jakie zwyczajowo przyjmuje lipcowa pełnia, ale niewątpliwie powiązana jest z letnim sezonem burz. Również w Polsce w ostatnich dniach jesteśmy świadkami gwałtownych ulew, którym nierzadko towarzyszą wyładowania oraz gradobicie.
The Maine Farmer's Almanac po raz pierwszy opublikował nazwy pełnych księżyców w latach 30. XX wieku. Wszystkie one wywodzą się z kultury rdzennych Amerykanów. Lipcowa pełnia nazywana jest pierwszą letnią, a jej zwyczajowe przydomki nawiązują do zjawisk, które mają miejsce właśnie w tym okresie. Poza Księżycem Grzmotów przyjęła się również nazwa Księżyc Jeleni, ponieważ jest to okres, gdy zwierzęta ruszają na rykowiska.
W Europie używano również nazwy Miodowy Księżyc (nazywano tak zarówno lipcową jak i czerwcową pełnię)
, ze względu na produkcję miodu pitnego. Sezon sianokosów z kolei przyniósł lipcowej pełni nazwę Sianowego Księżyca.
Pełnia Księżyca a przesilenie letnie
Jak podaje NASA, lipcowa pełnia Księżyca będzie niezwykła jeszcze z jednego powodu. Ze względu na zbliżające się przesilenie letnie (20 lipca), orbita naszego satelity wokół Ziemi, znajduje się prawie w tej samej płaszczyźnie, co orbita Ziemi wokół Słońca. W związku z tym Księżyc w pełni będzie widoczny nisko nad horyzontem i jest prawdopodobne, że przybierze bardziej czerwony kolory.
Pogoda w czasie pełni Księżyca
Na tę chwilę weekendowe prognozy pogody wyglądają dobrze, chociaż należy spodziewać się zachmurzenia. Ryzyko wystąpienia burz jest niewielkie, ale należy pamiętać, że do pełni zostało jeszcze kilka dni. Dlatego zalecamy śledzenie aktualnej sytuacji na radach burzowych online lub z pomocą aplikacji pogodowych. Jeżeli planujecie wieczorne wyjście z domu - pamiętajcie o zasadach zachowania bezpieczeństwa w trakcie burzy.