Tajemnicze kopuły na Księżycu. NASA wyśle misję badawczą

Tajemnicze kopuły na Księżycu. NASA wyśle misję badawczą

NASA zbada tajemnicze kopuły na Księżycu
NASA zbada tajemnicze kopuły na Księżycu
Źródło zdjęć: © NASA
Konrad Siwik
06.06.2022 16:13, aktualizacja: 06.06.2022 19:36

Lista badań prowadzonych przez NASA na Księżycu stale się wydłuża. Agencja zapowiedziała misję mającą na celu zbadanie tajemniczych Kopuł Gruithuisen na Księżycu, które okazały się wynikiem aktywności wulkanicznej i wody.

NASA ogłosiła na swoim blogu start nowego projektu. Jego celem jest zbadanie zagadkowych obiektów geologicznych zwanych Kopułami Gruithuisen – dwóch tajemniczych kopców skał podobnych do granitu, które, jak podejrzewają naukowcy, zostały utworzone przez bogatą w krzemionkę magmę.

To, co czyni je tak niezwykłymi, to fakt, że ten rodzaj magmy zwykle tworzy się na Ziemi tylko w obecności wody i aktywności wulkanicznej spowodowanej przesuwaniem się płyt tektonicznych. W tym miejscu należy nadmienić, że żadna z tych form nie występuje na Księżycu.

NASA planuje już wysłanie na powierzchnię Księżyca dwóch oddzielnych zestawów instrumentów naukowych, z których jeden pozwoli przyjrzeć się z bliska tajemniczym kopułom. Agencja zamierza wykorzystać swoje kontakty w prywatnym przemyśle kosmicznym, aby uruchomić Lunar Vulkan Imaging and Spectroscopy Explorer (Lunar-VISE), zestaw pięciu instrumentów, z których dwa zostaną zamontowane na stacjonarnym lądowniku, a pozostałe trzy na ruchomym łaziku.

Lunar-VISE będzie miał dziesięć ziemskich dni na zdobycie szczytu jednej z dwóch kopuł Gruithuisen, aby zbadać jej skład chemiczny i odkryć jej tajemnicze pochodzenie. NASA ma nadzieję, że wyniki badań pomogą w przyszłych misjach na powierzchnię Srebrnego Globu.

NASA zbada tajemnicze kopuły na Księżycu
NASA zbada tajemnicze kopuły na Księżycu© NASA

Druga misja, nazwana Lunar Explorer Instrument for Space Biology Applications (LEIA), "będzie badać wpływ niskiej grawitacji i promieniowania Księżyca na drożdże, modelowy organizm używany do zrozumienia reakcji na uszkodzenia DNA i ich naprawy" – wyjaśnił w oświadczeniu Joel Kearns, zastępca administratora ds. eksploracji w Dyrekcji Misji Naukowych NASA. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, NASA wystrzeli oba ładunki na Księżyc do 2026 r.

Konrad Siwik, dziennikarz Wirtualnej Polski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)