SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [11.04.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [11.04.2020]

SkróTech. Najważniejsze wiadomości dnia [11.04.2020]
Źródło zdjęć: © iStock.com
11.04.2020 23:01, aktualizacja: 12.04.2020 18:05

Ruszyła produkcja polskiego testu na koronawirusa - na początek powstanie 150 tys. sztuk. W naszym kraju rozpoczął się program badań nad stosowaniem chlorochiny w leczeniu COVID-19. Ruszyły także testy polskich urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora.

Jarosław Gowin podał na Twitterze informację o zatwierdzeniu polskiego testu na koronawirusa przez Państwowy Zakład Higieny i rozpoczęciu produkcji. Powstać ma najpierw 150 tys. sztuk.

Test został stworzony przez zespół 40 naukowców i doktorantów z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. Jak informuje Polska Akademia Nauk, badaczami są głównie młode osoby, które pracowały na zasadach wolontariatu przez 3 tygodnie w dzień i w noc.

Program badań nad stosowaniem chlorochiny w leczeniu COVID-19

Wystartowały badania nad wpływem chlorochiny na zmniejszanie lub zapobieganie potencjalnych powikłań w płucach u chorujących na COVID-19. Realizuje go m.in. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Do badania wytypowano już pierwszego pacjenta.

Pomysłodawcami inicjatywy są eksperci z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Projekt będzie realizowany przy współpracy innych ośrodków naukowych m.in. w Łodzi oraz Poznaniu. Sfinansuje go Agencja Badań Medycznych.

Testy polskich urządzeń do wentylacji dwóch pacjentów

Instytut Techniki i Aparatury Medycznej produkuje urządzenia do wentylacji dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora. Wytworzono już 100 urządzeń. 10 kwietnia pierwszy sprzęt trafił na testy kliniczne do ośrodków medycznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)