Koronawirus w Polsce. Rozpoczął się program badań nad stosowaniem chlorochiny w leczeniu COVID-19

Ruszył program badań nad wpływem chlorochiny na zmniejszanie lub zapobieganie możliwych powikłań płucnych u chorujących na COVID-19. Jest realizowany m.in. przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Do badania zakwalifikowano już pierwszego pacjenta.

Koronawirus w Polsce. Rozpoczął się program badań nad stosowaniem chlorochiny w leczeniu COVID-19
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Karolina Modzelewska

Pomysłodawcami programu są eksperci w dziedzinie badań klinicznych i specjaliści chorób zakaźnych z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Będzie on realizowany przy współpracy innych polskich ośrodków naukowych m.in. w Łodzi oraz Poznaniu. Program jest finansowany przez Agencję Badań Medycznych.

Chlorochina w leczeniu COVID-19

Badania nad wpływem chlorochiny na zmniejszanie lub zapobieganie możliwych powikłań płucnych u chorujących na COVID-19 zostaną przeprowadzone na wybranych osobach. Na razie zakwalifikowano pierwszego pacjenta, który zostanie poddany testom.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wydał oficjalny komunikat opisujący program badania. Cytowany w nim rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski zaznaczył, że wiele osób zakażonych koronawirusem odbywa kwarantannę domową lub jest kierowanych do izolatorów. Wynika to z tego, że w większości przypadków choroba ma łagodny przebieg.

Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk.

"U 20-25 proc. spodziewać się jednak można nasilenia objawów, w tym zapalenia płuc i niewydolności oddechowej, które mogą wymagać leczenia na oddziale intensywnej terapii z użyciem respiratora. Z doświadczeń innych krajów wiemy, że osoby zagrożone niekorzystnym przebiegiem to osoby starsze oraz osoby z przewlekłymi chorobami płuc i serca, nadciśnieniem, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek. Tym wszystkim osobom poprzez udział w naszym programie terapeutycznym proponujemy rozwiązanie, które, jak liczymy, zmniejszy ryzyko powikłań zakażenia wirusem" – możemy przeczytać w komunikacie.

Badanie może pomóc w walce z epidemią COVID-19

Badanie ma objąć około 400 osób. Jego uczestnicy zostaną wyposażeni w specjalny sprzęt do monitorowania funkcji życiowych, ciśnieniomierz, termometr oraz maszynę do pomiaru saturacji. Pomiary będą wykonywane przez pacjentów, a następnie przekazywane do centrum telemedycznego Uniwersytet Medycznego we Wrocławiu.

Dodatkowo badacze zaproponują połowie wybranych losowo osób leczenie chlorochiną przez 2 tygodnie. Chlorochina to lek powszechnie stosowany w leczeniu malarii oraz chorób reumatycznych, testowany również pod kątem skuteczności w zwalczaniu COVID-19. Wrocławscy naukowcy uważają, że istnieją podstawy, aby mówić o skuteczności zastosowania chlorochiny w zmniejszaniu lub zapobieganiu możliwych powikłań płucnych u chorujących na COVID-19. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań w tym zakresie.

Jak informuje PAP, pierwsze wnioski z badania mogą pojawić się już za kilka tygodni.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

wiadomościCovid-19koronawirus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)