Co Polacy wiedzą o zdrowej pracy przy komputerze?

Co Polacy wiedzą o zdrowej pracy przy komputerze?

Co Polacy wiedzą o zdrowej pracy przy komputerze?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
19.03.2013 15:14, aktualizacja: 19.03.2013 16:09

Już co piąty internauta spędza przed komputerem ponad 6 godzin dziennie, a 91 proc. badanych zdarzało się odczuwać przy tym zmęczenie oczu, bóle pleców czy nadgarstków

Wyniki badania pokazują, że 2. proc. użytkowników internetu spędza przed komputerem więcej niż 6 godzin dziennie, 37 proc. respondentów 3-5 godzin, a 36 proc. badanych 1-2 godzin. Wśród najczęściej wykonywanych czynności przy komputerze znalazło się przede wszystkim surfowanie po internecie (37 proc.), komunikacja z innymi użytkownikami (22 proc.) oraz pisanie i tworzenie dokumentów (14 proc.). Co ciekawe najniżej znalazło się korzystanie z mediów społecznościowych - jedynie 8 proc. użytkowników wskazało to jako najczęstszą czynność wykonywaną przy komputerze - oraz granie (6 proc.).

Badanie pokazało, że trzech na czterech internautów korzysta z laptopa i komputera stacjonarnego. Jednak laptop zdecydowanie częściej wykorzystywany jest do celów prywatnych (6. proc.), a komputer stacjonarny do celów zawodowych (45 proc.). 13 proc. badanych zadeklarowało korzystanie z tabletu. Tablety zdecydowanie częściej wykorzystywane są w celach prywatnych i to szczególnie przez osoby młode, przed 24 rokiem życia.

Ankietowani nie utożsamiają komfortu pracy z ergonomią. Większość badanych - aż 7. proc. - uznała, że klawiatura ma wpływ na komfort pracy, podobnie zresztą mysz, którą wskazało 66 proc. internautów. Jednak tylko co piąta osoba stwierdziła, że czynnikami wpływającymi na zdrowy tryb pracy przy komputerze jest sposób w jaki te urządzenia zostały zaprojektowane. Ponadto jedynie 3 proc. respondentów określiło swoje klawiatury jako ergonomiczne.

„Praca biurowa jest wykonywa zazwyczaj w wymuszonej pozycji, obciążającej kręgosłup i stawy, przez co sprzyja dolegliwościom układu ruchu. Mało osób wie, że to właśnie długoletnia praca w wymuszonej, niewygodnej pozycji, także przed komputerem, jest jedną z najczęstszych przyczyn przeciążenia układu ruchu. Dopiero w dalszej kolejności są to prace powtarzalne i dźwiganie ciężarów. To dlatego tak ważne jest, by pomyśleć jak zaaranżować swoje stanowisko pracy. Dobierając właściwą dla siebie klawiaturę i mysz możemy skutecznie zniwelować bóle nadgarstków, nie mówiąc o zwiększeniu komfortu pracy”- mówi ekspert w dziedzinie ergonomii, dr Tomasz Tokarski z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy –. Państwowego Instytutu Badawczego.

Badania Microsoft potwierdzają, że źle stworzone stanowisko pracy z komputerem niesie za sobą wiele dolegliwości. Najwięcej respondentów wskazało na zmęczenie oczu (7. proc.). Co czwartego respondenta bolą nadgarstki, a połowa badanych skarży się na bóle pleców - 52 proc. oraz bóle szyi - 46 proc.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)