Nocna praca przy komputerze naraża na depresję

Nocna praca przy komputerze naraża na depresję
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

21.11.2012 15:12, aktual.: 21.11.2012 15:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korzystanie z laptopa lub tabletu w godzinach wieczornych może zwiększyć ryzyko depresji - dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Johns Hopkins w Stanach Zjednoczonych - ich spostrzeżenia opisał "Daily Mail".

Badania zostały również przeprowadzone na myszach ze względy na wielość podobieństw ich organizmu do człowieka.

Naukowcy odkryli, że ostre światło emitowane przez ekran komputerów w nocy podnosi poziom hormonu stresu w organizmie, powodując stan przemęczenia i zmniejszając łatwość przyswajania nowych informacji przez umysł.

Taki sam wpływ na ludzi organizm ma długotrwałe przebywanie w nocy w jasnym świetle w domu i w pracy, podnosząc poziom stężenia hormonu stresu w organizmie a przez to zwiększając ryzyko depresji i obniżając poprawne funkcjonowanie mózgu.

Badacze zwracają uwagę na fakt przystosowania organizmu do życia wedle praw natury - kiedyś ludzie pracowali tylko w rytmie słońca, dziś mogą przez całą dobę, lecz noc nie jest normalną porą maksymalnego wysiłku dla ludzkiego organizmu.

Testy wykazały, że światło nie tylko aktywuje szczególny rodzaj komórek w oku ale również wpływa na ośrodek nastroju, pamięci i nauki w mózgu, mając decydujący wpływ na jego pracę.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (67)