Nocna praca przy komputerze naraża na depresję
Korzystanie z laptopa lub tabletu w godzinach wieczornych może zwiększyć ryzyko depresji - dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Johns Hopkins w Stanach Zjednoczonych - ich spostrzeżenia opisał "Daily Mail".
Badania zostały również przeprowadzone na myszach ze względy na wielość podobieństw ich organizmu do człowieka.
Naukowcy odkryli, że ostre światło emitowane przez ekran komputerów w nocy podnosi poziom hormonu stresu w organizmie, powodując stan przemęczenia i zmniejszając łatwość przyswajania nowych informacji przez umysł.
Taki sam wpływ na ludzi organizm ma długotrwałe przebywanie w nocy w jasnym świetle w domu i w pracy, podnosząc poziom stężenia hormonu stresu w organizmie a przez to zwiększając ryzyko depresji i obniżając poprawne funkcjonowanie mózgu.
Badacze zwracają uwagę na fakt przystosowania organizmu do życia wedle praw natury - kiedyś ludzie pracowali tylko w rytmie słońca, dziś mogą przez całą dobę, lecz noc nie jest normalną porą maksymalnego wysiłku dla ludzkiego organizmu.
Testy wykazały, że światło nie tylko aktywuje szczególny rodzaj komórek w oku ale również wpływa na ośrodek nastroju, pamięci i nauki w mózgu, mając decydujący wpływ na jego pracę.