Trwa ładowanie...
ycipk-pd65ce
ycipk-pd65ce

Microsoft - Najnowsze informacje

Microsoft to największy konkurent Apple'a East News
Podziel się

Microsoft to jedna z największych firm komputerowych świata. Jej flagowymi produktami jest oprogramowanie – system operacyjny Windows i bakiet biurowy Microsoft Office.

ycipk-pd65ce

Historia i założyciele

Firma Microsoft została założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena, którzy znali się jeszcze z dzieciństwa. Firma początkowo zajmowała się stworzeniem interpretera języka BASIC. Pierwszym sukcesem firmy było stworzenie systemu operacyjego DOS.

W 1980 roku Microsoft podpisał z IBM kontrakt na stworzenie systemu operacyjnego dla ich pierwszego komputera osobistego. Rok później udostępniono do sprzedaży komputery z DOSem, co rozpoczęło dominację systemu na rynku. Rok później nastąpiła intensywna ekspansja firmy na rynek europejski. W 1983 roku powstaje program Multi-Tool, który później przekształcił się w Microsoft Word.

Dwa lata później powstaje pierwsza wersja systemu Windows – Windows 1.0. W 1990 roku na rynku pojawił się pakiet Microsoft Office, który był zintegrowanym zestawem programów Microsoft Word, Microsoft Excel i Microsoft Power Point. Od 1997 roku do Microsoftu należy Hotmail, czyli pierwsza platforma umożliwiająca zakładanie i obsługę skrzynek poczty elektronicznej przez stronę internetową.

W 2001 roku miał premierę Xbox, czyli konsola gier wideo. W tym samym roku powstał system Windows XP, który był pierwszym programem z dodatkowym mechanizmem zapobiegającym rozpowszechnianiu nielegalnemu oprogramowaniu. W 2011 roku Microsoft wykupił komunikator Skype za 8,5 miliarda dolarów. W 2013 firma nabyła Nokię, by wejść na rynek telefonii komórkowej – obecnie produkuje smartfony Microsoft Lumia. W 2015 roku został opublikowany system Windows 10, a rok później Microsoft wykupił portal LinkedIn za 26,2 miliardy dolarów.

ycipk-pd65ce

Polski oddział Microsoftu powstał w 1992 jako Microsoft spółka z o.o

Właściciel

Steve Ballmer jest właścicielem 4% akcji Microsoftu, co czyni go największym indywidualnym akcjonariuszem firmy. Oprócz niego udziały w firmie ma Bill Gates, Satya Nadella, Kevin Turner i Bradford Smith.

Działalność

*Produkty Microsoftu *to przede wszystkim systemy operacyjne i kompatybilne z nimi oprogramowanie komputerowe. Najnowszym systemem jest Windows 10, a wcześniej najbardziej żywotnymi były Windows 7, Windows XP i Windows 95. Najbardziej dochodowe oprogramowanie to Microsoft Office, pakiet biurowy, zawierajacy niezbędne w biurze programy, m.in. Microsoft Excel, Microsoft Word, Microsoft Power Point, Microsoft Outlook.

ycipk-pd65ce

Najnowszy pakiet biurowy to Microsoft Office 2016, ale we wrześniu 2017 roku zapowiedziano powstanie za dwa lata nowej wersji. Bardzo popularna jest także oferta Office 365, w ramach której opłaca się subskrypcję (miesięczną lub roczną) na korzystanie z oprogramowania, które jest na bieżąco aktualizowane do najnowszej wersji.

Oprócz oprogramowania Microsoft produkuje także:

  • smartfony Microsoft Lumia, które są kontynuacją marki Nokia,
  • konsole gier wideo Xbox,
  • gry komputerowe, np. Minecraft.

Liczba placówek

Produkty firmy można nabyć przez Microsoft Store, czyli sieć punktów sprzedaży. Sztandarowe sklepy znajdują się w Nowym Jorku (USA), Sydney (Australia) i Londynie (Wielka Brytania). Sieć ma obecnie 116 placówek w 5 krajach. Produkty Microsoftu można kupować przez rozbudowane Microsoft Store Online.

Wartość

ycipk-pd65ce

*Wartość Microsoftu *została w 2017 roku wyceniona na 507,5 miliarda dolarów.

ycipk-pd65ce
ycipk-pd65ce