Trwa ładowanie...
dundvh2

Microsoft

Najnowsze informacje
East News
Źródło: East News, fot: AFP/EAST NEWS

Microsoft to jedna z największych firm komputerowych świata. Jej flagowymi produktami jest oprogramowanie – system operacyjny Windows i bakiet biurowy Microsoft Office.

Historia i założyciele

Firma Microsoft została założona w 1975 roku przez Billa Gatesa i Paula Allena, którzy znali się jeszcze z dzieciństwa. Firma początkowo zajmowała się stworzeniem interpretera języka BASIC. Pierwszym sukcesem firmy było stworzenie systemu operacyjego DOS.

W 1980 roku Microsoft podpisał z IBM kontrakt na stworzenie systemu operacyjnego dla ich pierwszego komputera osobistego. Rok później udostępniono do sprzedaży komputery z DOSem, co rozpoczęło dominację systemu na rynku. Rok później nastąpiła intensywna ekspansja firmy na rynek europejski. W 1983 roku powstaje program Multi-Tool, który później przekształcił się w Microsoft Word.

Dwa lata później powstaje pierwsza wersja systemu Windows – Windows 1.0. W 1990 roku na rynku pojawił się pakiet Microsoft Office, który był zintegrowanym zestawem programów Microsoft Word, Microsoft Excel i Microsoft Power Point. Od 1997 roku do Microsoftu należy Hotmail, czyli pierwsza platforma umożliwiająca zakładanie i obsługę skrzynek poczty elektronicznej przez stronę internetową.

W 2001 roku miał premierę Xbox, czyli konsola gier wideo. W tym samym roku powstał system Windows XP, który był pierwszym programem z dodatkowym mechanizmem zapobiegającym rozpowszechnianiu nielegalnemu oprogramowaniu. W 2011 roku Microsoft wykupił komunikator Skype za 8,5 miliarda dolarów. W 2013 firma nabyła Nokię, by wejść na rynek telefonii komórkowej – obecnie produkuje smartfony Microsoft Lumia. W 2015 roku został opublikowany system Windows 10, a rok później Microsoft wykupił portal LinkedIn za 26,2 miliardy dolarów.

Polski oddział Microsoftu powstał w 1992 jako Microsoft spółka z o.o

Właściciel

Steve Ballmer jest właścicielem 4% akcji Microsoftu, co czyni go największym indywidualnym akcjonariuszem firmy. Oprócz niego udziały w firmie ma Bill Gates, Satya Nadella, Kevin Turner i Bradford Smith.

Działalność

*Produkty Microsoftu *to przede wszystkim systemy operacyjne i kompatybilne z nimi oprogramowanie komputerowe. Najnowszym systemem jest Windows 10, a wcześniej najbardziej żywotnymi były Windows 7, Windows XP i Windows 95. Najbardziej dochodowe oprogramowanie to Microsoft Office, pakiet biurowy, zawierajacy niezbędne w biurze programy, m.in. Microsoft Excel, Microsoft Word, Microsoft Power Point, Microsoft Outlook.

Najnowszy pakiet biurowy to Microsoft Office 2016, ale we wrześniu 2017 roku zapowiedziano powstanie za dwa lata nowej wersji. Bardzo popularna jest także oferta Office 365, w ramach której opłaca się subskrypcję (miesięczną lub roczną) na korzystanie z oprogramowania, które jest na bieżąco aktualizowane do najnowszej wersji.

Oprócz oprogramowania Microsoft produkuje także:

  • smartfony Microsoft Lumia, które są kontynuacją marki Nokia,
  • konsole gier wideo Xbox,
  • gry komputerowe, np. Minecraft.

Liczba placówek

Produkty firmy można nabyć przez Microsoft Store, czyli sieć punktów sprzedaży. Sztandarowe sklepy znajdują się w Nowym Jorku (USA), Sydney (Australia) i Londynie (Wielka Brytania). Sieć ma obecnie 116 placówek w 5 krajach. Produkty Microsoftu można kupować przez rozbudowane Microsoft Store Online.

Wartość

*Wartość Microsoftu *została w 2017 roku wyceniona na 507,5 miliarda dolarów.

dundvh2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dundvh2
dundvh2
dundvh2
Więcej tematów
dundvh2