Sztuczna inteligencja na tropie. Pomoże przy groźnej chorobie

Sztuczna inteligencja na tropie. Pomoże przy groźnej chorobie25.01.2018 10:00
Sztuczna inteligencja na tropie. Pomoże przy groźnej chorobie
Źródło zdjęć: © iStock.com | AngelIce

IBM stawia na mariaż nowych technologii z psychiatryką. Wykorzystując sztuczną inteligencję, chce przewidywać ryzykowania zachorowań na psychozę.

Zespół badawczy firmy postanowił wykorzystać do swoich badań artykuł naukowy z 2015 roku. Stworzona przez nich sztuczna inteligencja przeanalizowała wzorce mowy u 59 osób – uczestników badań. Następnie podzielono zarejestrowane wywiady i oceniono spójność pojawiających się w nich zdań. Sztuczna inteligencja, wykorzystując uczenie maszynowe, oceniła potem, która osoba prawdopodobnie zachoruje na psychozę.

Po dwóch lat okazało się, że faktycznie, część badanych zaczęło cierpieć na tego typu zaburzenia – dokładnie 19 z 59-osobowej grupy. Opracowany przez zespół IBM model przewidział zachorowania z dokładnością do 83 proc. Do tego odróżnił z dokładnością do 72 proc. sposób mowy osób, które zapadły na psychozę od tych, które pozostały zdrowe. Zgodnie z wynikami badań, osoby cierpiące na zaburzenia mówiły w mniej spójny sposób, jak również nie używały zbyt wielu zaimków dzierżawczych.

Jak się okazuje, to nie jedyne badania, które przeprowadził zespół IBM. W niedalekiej przyszłości mają oni podzielić się efektami eksperymentów nad takimi chorobami, jak Parkinson, Alzheimer czy depresja.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)