Sztuczna inteligencja na tropie. Pomoże przy groźnej chorobie

Sztuczna inteligencja na tropie. Pomoże przy groźnej chorobie
Źródło zdjęć: © iStock.com | AngelIce
Grzegorz Burtan

25.01.2018 10:00, aktual.: 25.01.2018 10:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

IBM stawia na mariaż nowych technologii z psychiatryką. Wykorzystując sztuczną inteligencję, chce przewidywać ryzykowania zachorowań na psychozę.

Zespół badawczy firmy postanowił wykorzystać do swoich badań artykuł naukowy z 2015 roku. Stworzona przez nich sztuczna inteligencja przeanalizowała wzorce mowy u 59 osób – uczestników badań. Następnie podzielono zarejestrowane wywiady i oceniono spójność pojawiających się w nich zdań. Sztuczna inteligencja, wykorzystując uczenie maszynowe, oceniła potem, która osoba prawdopodobnie zachoruje na psychozę.

Po dwóch lat okazało się, że faktycznie, część badanych zaczęło cierpieć na tego typu zaburzenia – dokładnie 19 z 59-osobowej grupy. Opracowany przez zespół IBM model przewidział zachorowania z dokładnością do 83 proc. Do tego odróżnił z dokładnością do 72 proc. sposób mowy osób, które zapadły na psychozę od tych, które pozostały zdrowe. Zgodnie z wynikami badań, osoby cierpiące na zaburzenia mówiły w mniej spójny sposób, jak również nie używały zbyt wielu zaimków dzierżawczych.

Jak się okazuje, to nie jedyne badania, które przeprowadził zespół IBM. W niedalekiej przyszłości mają oni podzielić się efektami eksperymentów nad takimi chorobami, jak Parkinson, Alzheimer czy depresja.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)