Rolnik uczy się pracy z komputerem

Rolnik uczy się pracy z komputerem
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

13.02.2012 09:38, aktual.: 13.02.2012 11:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korzystania z komputera uczą się podczas bezpłatnych szkoleń rolnicy z województwa świętokrzyskiego.

Szkolenia, finansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, organizuje Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Jak poinformował PAP Marcin Duda z placówki, trwa druga tura dwudniowych warsztatów informatycznych dla zatrudnionych w rolnictwie mieszkańców regionu.

"Łącznie z pierwszym etapem szkoleń, które przeprowadziliśmy od października do grudnia 201. roku, weźmie w nich udział 800 osób. Rolnikom zapewniamy materiały szkoleniowe, nocleg, posiłki oraz zwrot kosztów dojazdu" - powiedział Duda.

Uczestnicy warsztatów poznają najpierw podstawy obsługi komputera, uczą się także korzystania z internetu - dowiadują się m.in. jak w bezpieczny sposób korzystać z elektronicznej poczty i kont bankowych oraz jak robić internetowe zakupy.

Rolnicy poznają także specjalistyczne programy, wspomagające zarządzanie gospodarstwem rolnym w zakresie produkcji zwierzęcej i roślinnej. Programy te pozwalają m.in. na właściwe bilansowanie receptur żywienia zwierząt, prowadzenie kartotek dla bydła, poznanie zasad stosowania środków ochrony roślin, opracowywanie planów nawożenia gruntów ornych.

Właściciele gospodarstw uczą się również obsługi programów do prowadzenia rachunkowości rolnej i przygotowywania planów inwestycyjnych. Część warsztatów jest poświęcona nauce wypełniania wniosków o płatności bezpośrednie.

W opinii organizatorów, zainteresowanie szkoleniami komputerowymi jest bardzo duże. "W zajęciach uczestniczą ludzie w różnym wieku - zarówno młodzi jak i sześćdziesięciolatkowie. Starsi mówią, że do zgłoszenia się na szkolenie zachęciły ich dzieci" - powiedział Duda.

Jak dodał, większość rolników nie ma problemów z dostępem do internetu w swoich miejscowościach. Niektórych odstraszają jednak koszty - zakup sprzętu i opłaty abonamentowe.

Źródło artykułu:PAP
szkoleniawiadomościrolnik
Komentarze (6)