Ranking Greenpeace: Dell, HP, Lenovo - w dół, Philips i Samsung - w górę

Ranking Greenpeace: Dell, HP, Lenovo - w dół, Philips i Samsung - w górę

31.03.2009 13:30

W najnowszej wersji zestawienia firm IT najbardziej przyjaznych środowisku Dell, HP, Lenovo i Panasonic zanotowały duże spadki. Swoje pozycje znacznie poprawiły Samsung i Philips. Na czele wciąż Nokia.

Ekolodzy z Greenpeace co kwartał przygotowują ranking producentów sprzętu elektronicznego, w którym oceniają ich postawę wobec problemu ochrony środowiska. Organizacja kompletuje zestawienie w oparciu o takie czynniki, jak procedury recyklingu, wysiłki ponoszone na rzecz ochrony przyrody, zawartość szkodliwych substancji w produktach elektronicznych oraz ich zapotrzebowanie na energię.

Czołowi producenci komputerów, Dell, HP i Lenovo, nie będą zadowoleni ze swoich wyników w marcowym, jedenastym już, zestawieniu. Spadek pozycji "zawdzięczają" oni złagodzeniu polityki zmierzającej do wyeliminowania bromowanych opóźniaczy spalania i polichlorku winylu ze swoich produktów do końca 200. r. Tymczasem Lenovo przesunęło ten termin o rok, a w wypadku Della i HP nie ma ustalonej konkretnej daty zaprzestania użycia substancji BFR i PVC. Z drugiej strony, Dell zyskał uznanie Greenpeace za zamiar ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez należące do koncernu fabryki o 40 procent do 2015 r. w stosunku do poziomu emisji z 2007 r. Firma deklaruje również, iż 20 procent energii zużywanej przez jej zakłady pochodzi ze źródeł odnawialnych.
Ranking obejmuje łącznie 1. firm. Przewodzi im - podobnie jak w poprzedniej edycji - Nokia, która zasłużyła na wysokie oceny Greenpeace m.in. wprowadzeniem programu przyjmowania starych telefonów komórkowych ( w 84 państwach na świecie działa ok. 5 tys. punktów, w których można zostawić zużyty aparat ) oraz zapowiedzią wdrożenia bardziej przyjaznego procesu produkcyjnego. Nokia zobowiązała się w tym roku do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery o co najmniej 10 % (w porównaniu z rokiem 2006). W przyszłym roku ograniczenie to ma być jeszcze większe, bo 18-procentowe. Ekolodzy wciąż mają jednak zastrzeżenia do tempa recyklingu produktów fińskiego producenta.
Tradycyjnie już stawkę zamyka Nintendo, w dużym stopniu dlatego, że nie ujawnia wielu informacji, w oparciu o które Greenpeace tworzy ranking. Ekolodzy automatycznie przyznają więc firmie najniższą ocenę.

Więcej informacji: Greenpeace - http://www.greenpeace.org/electronics

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)