CES 2009: elektronika, według Greenpeace, wciąż zbyt mało "zielona"

CES 2009: elektronika, według Greenpeace, wciąż zbyt mało "zielona"

CES 2009: elektronika, według Greenpeace, wciąż zbyt mało "zielona"
Źródło zdjęć: © Greenpeace
08.01.2009 20:02, aktualizacja: 09.01.2009 09:21

Greenpeace, jedna z najbardziej znanych na świecie organizacji ekologicznych, nie ustaje w wysiłkach, których efektem ma być przekonanie producentów elektroniki do produkcji jeszcze bardziej "zielonych" urządzeń. Opublikowała ona właśnie specjalną listę, która charakteryzuje kilkadziesiąt wybranych urządzeń pod względem ich przyjazności dla środowiska.

W badaniu wzięto pod uwagę 50 produktów pochodzących od 15 producentów. Mimo, iż były to najbardziej "zielone" urządzenia każdego z nich, to jednak żadne nie spełniło wszystkich kategorii ustalonych przez Greenpeace. Kilka z nich wciąż zawierało polichlorek winylu ( PVC ) oraz inne niebezpieczne związki chemiczne.

Według Greenpeace, pozytywnym aspektem mijającego roku było to, że coraz więcej monitorów wykorzystywało podświetlenie LED. W przeciwieństwie do tradycyjnego podświetlenia, nie zawiera ono w sobie rtęci. Zużywa również wyraźnie mniej energii, co nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Producenci stosują również coraz więcej podzespołów poddających się recyklingowi oraz coraz częściej zabierają od klienta zużyty sprzęt elektroniczny.

Według przedstawionego raportu w przeciągu ostatniego roku wprowadzana na rynek elektronika stała się bardziej "zielona". Jednak według organizacji, producenci mogliby w jeszcze większym stopniu przyłożyć się do tego aspektu.

Oficjalna prezentacja wyników badania nastąpi na jednej z konferencji, która odbędzie się w ramach targów CES.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)