Trwa ładowanie...
d2x9gbc

Lenovo

Najnowsze informacje
Lenovo jest producentem laptopów, smartfonów i akcesoriów elektronicznych Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Lenovo Group Lt. jest jednym z największych na świecie producentów komputerów osobistych.

Historia i założyciele

Lenovo zostało założone dzięki rzadowej dotacji 1 listopada 1984 roku przez grupę dziesięciu chińskich inżynierów, m.in. Kiu Chuanzhi i Jiǎ Xùfú. Pierwsza nazwa korporacji brzmiana „Legend”, jednak w 2002 roku Yang Yuanqing postanowił ją zmienić na bardziej wyróżniającą się na rynku światowym. Ostatecznie wybrano „Lenovo”, które jest połączeniem „Le-” z pierwotnej nazwy, nawiązującego do historii firmy, i łacińskiego słowa „novo”, podkreślającego innowacyjność.

Na początku Lenovo próbowało zająć się importem telewizorów, a gdy to przedsięwzięcie się nie powiodło, zmieniono profil działania. Słabością firmy był brak znajomości rynku i doświadczenia handlowego twórców, któzy byli przede wszystkim naukowcami. Rozpoczęto kontrole komputerów, które miały trafić do nowych nabywców. Wkrótce firma opracowała oprogramowanie, pozwalające komputerom osobistym na przetwarzanie chińskich znaków, co było pierwszym sukcesem Lenovo. W 1990 roku rozpoczęto produkcję i sprzedaż komputerów pod własną marką.

W 1994 roku Lenovo pojawiło się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Hongkongu.

W 1998 roku rozpoczęto sprzedaż komputera Tianzi, który był skierowany do niedoświadczonych użytkowników, mających problemy z nowoczesnymi technologiami. Za pomocą jednego przycisku włączano połączenie internetowe i przeglądarkę.

W 2005 roku Lenovo przejęła dział komputerów osobistych firmy IBM, w tym laptopy i tablety ThinkPad. Ułatwiło to wejście na zagraniczne rynki. W kolejnych latach IBM był sukcesywnie przejmowany.

W 2012 roku Lenovo wkroczyło do branży smartfonów i szybko zdominowało chiński rynek. W 2014 roku firma Lenovo wykupiła firmę Motorola Mobility, aby ułatwić sobie wejście na rynek amerykański i brytyjski.

Właściciel

Większość udziałów Lenovo (58%) należy do państwa, a około 35% do Legend Holding Limiter. Prezesem i dyrektorem generalnym Lenovo jest Yang Yuanqing.

Działalność

Oferta Lenovo obejmuje sprzęt elektroniczny. Do najbardziej znaczących produktów należą:

  • ThinkPad – linia laptopów biznesowych, ich wygląd nawiązuje do japońskiego pudełka lunchowego. Początkowo był to produkt IBM. Do 2015 roku sprzedano 100 milionów urządzeń. ThinkPad jest jedynym laptopem, który może być używany w międzynarodowych stacjach kosmicznych;
  • ThinkCentre – linia biznesowych komputerów stacjonarnych, także należąca pierwotnie do IBM;
  • IdeaPad – laptopy dla indywidualnych użytkowników. Najnowsze modele mają dotykowe ekrany i można je przekształcić w tablet;
  • IdeaCentre – komputery typu all-in-one;
  • smartfony Lenovo – telefony z systemem Android. Lenovo po przejęciu Motorola Mobility, pomimo planów wyparcia marki, kontynuuje sprzedaż niektórych modeli jako Motorola. Poza tym produkuje akcesoria komputerowe (monitory, powerbanki i in.) i telefoniczne (słuchawki).

Wartość

Forbes w 2017 roku wycenił wartość Lenovo na 7,7 miliarda dolarów.

d2x9gbc
d2x9gbc
d2x9gbc
Więcej tematów
d2x9gbc