Naładuj baterię w 2 minuty

Naładuj baterię w 2 minuty

Naładuj baterię w 2 minuty
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
14.04.2011 10:13, aktualizacja: 14.04.2011 10:43

Baterie do laptopa ładujące się w 2 minuty - takie mogą być efekty zastosowania nowej katody do ogniw litowo-jonowych i niklowo-wodorkowych, skonstruowanej przez uczonych z USA

Baterie do laptopa ładujące się w 2 minuty - takie mogą być efekty zastosowania nowej katody do ogniw litowo-jonowych i niklowo-wodorkowych, skonstruowanej przez uczonych z USA - poinformował magazyn Technology Review.

Długotrwały proces pełnego ładowania się baterii w notebooku czy smartfonie zawsze jest problemem dla użytkownika. Szybkość ładowania zależy bowiem od ruchów elektronów i jonów na katodzie baterii. Zespół naukowców z University of Illinois w Urbana-Champaign w USA, pod kierownictwem profesora inżynierii materiałowej, Paula Brauna, postanowił całkowicie zmienić konstrukcję katody, aby przyspieszyć cały proces ładowania.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Nową katodę skonstruowano z przewodnika pokrytego gęstą warstwą nanocząsteczkowego polimeru, układającego się w sfery. Następnie poprzez proces elektroplaterowania pokryto przestrzeń między sferami niklem, po czym rozpuszczono polimer zostawiając gąbczastą strukturę opartą na niklu. Na koniec niklową gąbkę pokryto nanocząsteczkami materiału przewodzącego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)