Toshiba i Samsung najbardziej "zielone"
W opublikowanym właśnie kolejnym raporcie organizacji Greenpeace miano firm najbardziej przyjaznych środowisku naturalnemu przypadło Toshibie i Samsungowi. Wśród koncernów produkujących elektronikę użytkową po raz kolejny najgorzej wypadło Nintendo.
Ostatnio najwyższe oceny otrzymał południowokoreański Samsung. Tym razem czołowe miejsce koncern ten zajął ex aequo z Toshibą, która poprawiła swoją pozycję dzięki większej dbałości o zagospodarowanie elektronicznych odpadów. Lider rankingu sprzed sześciu miesięcy, fińska Nokia, już przy okazji poprzedniej edycji raportu "podpadł" ekologom za niekonsekwencję w realizacji programu recyklingu ( pracownicy oddziałów firmy w Tajlandii, Argentynie, Rosji, Indiach i na Filipinach nie byli informowani o programie lub jego szczegóły nie były dostępne w danym języku ). Od grudnia 2007 r., czyli daty publikacji ostatniego raportu, sytuacja nieco się poprawiła, ale zdaniem Greenpeace, nadal pozostawia sporo do życzenia w Rosji i Indiach.
Stawkę zamyka Nintendo, które swój mizerny rezultat "zawdzięcza" nieinformowaniu o firmowej polityce ochrony środowiska ( ekolodzy twierdzą, że wielokrotnie kontaktowali się z koncernem, zainteresowani jego działalnością na rzecz ochrony środowiska, jednak bez skutku ). Japońska spółka została uwzględniona w raporcie dopiero po raz drugi, ale znów zamyka stawkę 18 firm objętych badaniem.
Historia rankingów najbardziej "zielonych" firm IT sięga sierpnia 2006 r. Od tego czasu najbardziej swoją pozycję ( z ostatniego miejsca do pozycji w czołówce ) poprawiło Lenovo. Ekolodzy przychylniejszym okiem niż kiedyś spoglądają również na Apple. Klasyfikacja najbardziej zielonych wytwórców elektroniki tworzona jest w oparciu o prowadzone przez te firmy programy recyklingu zużytych komponentów oraz analizę ich produktów pod kątem obecności substancji toksycznych i niebezpiecznych dla środowiska.
Publikacja kolejnego wydania raportu planowana jest na czerwiec br. Już teraz wiadomo, że Greenpeace zestawiając kolejny ranking zamierza uwzględnić w nim dane dotyczące energii zużywanej przez produkty i urządzenia ( oraz zużycia energii w procesie ich wytwarzania ), jak również wyeliminowanie z produktów takich substancji jak PCV czy BFR. Przypomnijmy, że na tegorocznych targach CeBIT - http://www.pcworld.pl/watek/108/cebit.2008.html członkowie Greenpeace zaapelowali do wytwórców sprzętu elektronicznego o bardziej szczegółowe informowanie o ilości energii zużywanej na etapie produkcji i dystrybucji urządzeń.
Z pełną wersją raportu Greenpeace można zapoznać się na stronie organizacji - http://www.greenpeace.org/raw/content/international/press/reports/guide-to-greener-elect-7.pdf.