Nowe szaty króla

Nowe szaty króla

Nowe szaty króla
Źródło zdjęć: © IDG
02.06.2008 15:00, aktualizacja: 02.06.2008 15:54

Windows XP ma już prawie siedem lat i wciąż dobrze służy swoim użytkownikom, jednak niezmienny wygląd tego systemu mógł się znudzić niejednemu. W czasie, który minął od jego premiery pojawiły się nowe systemy operacyjne, mające bardziej nowoczesny wygląd. Ale nie musisz przesiadać się na niezbyt lubianą Vistę czy na nieco egzotyczny Mac OS X, żeby cieszyć się ich efektownym interfejsem. Pokazujemy, jak przebrać Windows XP w strój Visty, Mac OS X, Ubuntu czy Fedory. Prezentujemy również narzędzia, dzięki którym stary poczciwy XP przestanie przypominać wszystko, co do tej pory widziałeś.

Windows XP to najpopularniejszy system operacyjny, ale nie najładniejszy. Za sprawą właściwych narzędzi może jednak wyglądać modnie i efektownie. Spróbuj więc wystroić swój system w nowe szaty. W niniejszym artykule pokażemy, jak upodobnić Windows XP do Visty czy Linuksa lub całkowicie odmienić jego wygląd.

Jak Vista
Są dwa sposoby, żeby korzystać z systemu wyglądającego jak Vista - kupić go lub skorzystać z jednego z kilku dostępnych bezpłatnych narzędzi transformacyjnych. Ten drugi sposób pewnie bardziej przypadnie ci do gustu. Programem, który polecamy, jest Vistamizer 2.5.1.0. Łatwy w instalacji, zawiera nie tylko graficzny interfejs Visty, ale także kilka narzędzi odpowiadających najciekawszym, nowym funkcjom tego systemu, np. pasek boczny.

Obraz
© Pod względem wyglądu jak Vista, ale za to bez żadnych wydatków. (fot. IDG)

Na początku instalacji wybierz opcję _ Normal install _. Druga z dostępnych opcji, _ Create a VistaMized Windows ISO _ umożliwia modyfikację płyty instalacyjnej Windows XP. W kolejnym oknie kreatora możesz już przejść do sedna, czyli wyboru elementów interfejsu do zainstalowania. Ich opisy są po niemiecku ( choć w większości instalator jest po polsku ), ale to nie powinno być przeszkodą, bo nazwy elementów w zasadzie wyjaśniają wszystko. Zwróć uwagę na opcję _ SysRestorePoint _, której zaznaczenie spowoduje utworzenie przez program systemowego punktu przywracania. Wprawdzie VistaMizer można odinstalować, ale jeśli coś pójdzie źle, punkt przywracania pozwoli szybko wrócić do stanu sprzed awarii. Dlatego upewnij się, że funkcja tworzenia punktów przywracania jest włączona w Windows. Przejdź do _ Panel sterowania | System | Przywracanie systemu _ i zobacz, czy jest odznaczona opcja _ Wyłącz Przywracanie systemu na wszystkich dyskach _. W gałęzi _ Files _ wybierzesz wbudowane w Windows aplikacje, gry, pliki
systemowe i ekrany powitalne dostępne w Viście. Gałęź _ Other _ skrywa elementy graficzne interfejsu Visty, dźwięki i wygaszacze ekranu. Z kolei w gałęzi Apps wybierzesz zamienniki - aplikacje przygotowane przez różnych programistów, które naśladują poszczególne funkcje dostępne w Viście. Po kliknięciu _ Next _ rozpocznie się proces instalacji, który może potrwać nawet kilkanaście minut, jeśli wybrałeś dużo składników. Po restarcie komputera zwróć uwagę na nowe ikony w zasobniku systemowym. Ikona Glass2K daje dostęp do ustawień przezroczystości okien aplikacji. A gdy zapragniesz powrócić do starego wyglądu systemu, w Panelu sterowania odinstalujesz Vistamizer.

Vistamizer to nie jedyne narzędzie do transformacji. Godny uwagi jest też Vista Transformation Pack 8. Oprócz tego w Internecie znajdziesz jeszcze kilka innych narzędzi tego typu, ale nie rozwijanych już od dłuższego czasu.

Jak Mac OS X
W tym przypadku najlepszym wyborem jest FlyakiteOSX 3.5. Program można zainstalować w dowolnej wersji Windows XP za wyjątkiem edycji 64-bitowej i w dowolnej wersji językowej.

Obraz
© Z wykorzystaniem FlyakiteOSX 3.5 bez problemu przeobrazisz Windows XP w Mac OS X. (fot. IDG)

Wprowadza sporo zmian w systemie, modyfikując rejestr, dodając nowe style dźwięki i ikony wzorowane na produkcie firmy Apple. Jeśli używasz odtwarzacza iTunes, podczas instalacji nie zapomnij o odznaczeniu opcji _ iTunes Multi-Plugin _ w gałęzi _ Software _. Instalacja przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku Vistamizer. Pamiętaj o zaznaczeniu opcji _ Create System Restore Point _, żeby został utworzony punkt przywracania. W ostatnim oknie kreatora możesz wybrać wielkość ikon systemowych. Najlepiej zaznacz opcję _ Use 128*128 max icons... _ Dzięki temu nawet po wybraniu dużego rozmiaru ikon w Windows nie wystąpi utrata ich jakości. Po kliknięciu _ Install _ musisz uzbroić się w cierpliwość - instalacja wszystkich komponentów trwa około 10 minut. Jeśli korzystasz z angielskiej wersji Windows XP SP2 możesz jeszcze wypróbować narzędzie Mac OS Transformation Pack, jednak jest ono gorzej przygotowane niż FlyakiteOSX 3.5.

Obraz
© Windows XP prezentuje się całkiem nieźle również jako Ubuntu Linux. (fot. IDG)

Jak Ubuntu
Po instalacji Ubuntu Transformation Pack możesz udawać przed znajomymi, że opanowałeś Linuksa, korzystając cały czas z Windows XP. Pakiet zawiera nowe style, ikony i kilka modyfikacji systemu. Zanim jednak twój Windows zacznie przypominać najpopularniejszą dystrybucję Linuksa, musisz się trochę napracować.

[ol][li]Ubuntu Transformation Pack nie zawiera ani instalatora ani deinstalatora, więc utwórz punkt przywracania, jeśli chcesz się go później łatwo pozbyć.[/li][li]Po rozpakowaniu archiwum przejdź do katalogu _ Apps , aby zainstalować uxtheme patcher. Jest to specjalna łatka do Windows pozwalająca na korzystanie z rozszerzonych stylów wizualnych.[/li][li]Po zrestartowaniu komputera przejdź do folderu _ VisualStyles _ i kliknij dwukrotnie plik _ ClearLooks.msstyles _, a w nowym oknie kliknij przycisk _ Zastosuj _, aby zainstalować nowy styl wizualny.[/li][li]Przejdź do katalogu Icons i uruchom program _ SuperTurboTangoPatcherAugust2006.exe _. W ten sposób zostaną zainstalowane nowe ikony.[/li][li]W katalogu _ Apps _ znajdziesz katalog _ FindeXer Nightly V1.1.0.3, _ a w nim plik _ FindeXer Nightly V1.1.0.3.zip _, którego zawartość najlepiej rozpakować do nowego katalogu w katalogu C:Program Files. W nowym katalogu dwukrotnie kliknij plik _ Register.bat _, aby zainicjować instalację. Jeśli podczas
instalacji wystąpią błędy, należy jeszcze zainstalować Microsoft C Runtime Libraries For VS2005 - http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=32bc1bee-a3f9-4c13-9c99-220b62a191ee&displaylang=en.[/li][li]Przejdź do menu _ Wallpaper _, kliknij znajdujący się w nim plik graficzny prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję _ Ustaw jako tło pulpitu _.[/li][/ol]

Obraz
© Fedora Transformation Pack 1.0 zamieni Windows XP w śmiertelnego wroga - Linuksa. (fot. IDG)

Jak Fedora
Fedora Transformation Pack 1.0 zamieni Windows XP w jedną z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa. Zawiera nowe ikony, tapety, wygaszacze ekranu oraz szereg innych elementów i kilka dodatkowych narzędzi upodabniających Windows do Linuksa. Jednak nie modyfikuje systemu w tak dużym stopniu, jak opisane dotychczas programy. Instalacja jest bardzo prosta, trzeba tylko wybrać komponenty. Nie ma opcji tworzenia punktu przywracania, ale możesz zrobić to ręcznie, przechodząc w Windows do _ Start | Pomoc i obsługa techniczna | Cofnij zmiany dokonane na komputerze przez Przywracanie systemu _. Po restarcie pulpit Windows będzie do złudzenia przypominać Fedorę, jednak zmiany są dość powierzchowne. Gdy uruchomisz Eksplorator Windows czy Panel sterowania, zobaczysz nowe ikony, ale niewiele ponadto. Raczej nikt się nie nabierze, że to Linux. Fedora Transformation Pack 1.0 można odinstalować.

Windows jakiego nie było
WindowBlinds pozwala wyczyniać niesamowite rzeczy z wyglądem Windows XP, a także Visty. Można zmienić wygląd większości elementów w interfejsie systemu: pasków tytułowych, przycisków, pasków narzędzi, rozwijanych menu, a także menu Start i Paska zadań ( aplikacja działa na zasadzie tzw. skórek, czyli gotowego schematu wyglądu interfejsu ). Oferuje wiele dodatkowych opcji konfiguracyjnych, m.in. umożliwia wskazanie aplikacji, których wyglądu nie chcesz zmieniać, wybór czcionek interfejsu, czy dołączenie własnego zestawu przycisków do pasków narzędziowych. Po wybraniu skórki możesz według własnego uznania zmienić jej kolor.

Obraz
© To był kiedyś Windows XP. Takie efekty osiągniesz z pomocą WindowBlinds 6.1. (fot. IDG)

Mniej cierpliwi mogą użyć gotowych schematów, których duża liczba jest bezpłatnie dostępna w serwisie WinCustomize - http://www.wincustomize.com prowadzonym przez producenta programu ( standardowo program zawiera jedynie kilka "skórek" ). Przeglądając udostępnione skórki, zdziwisz się, jak bardzo można odmienić wygląd systemu. A jeśli starczy ci zapału, możesz stworzyć własną "skórkę". Zgodnie z oficjalnymi informacjami, nawet twórcy systemu Windows wykorzystują możliwości WindowBlinds do tworzenia nowych tematów pulpitu. Niestety tworzenie własnych skórek wiąże się z koniecznością instalacji programu SkinStudio, kosztującego 20 USD, lub żmudną pracą w edytorze tekstowym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej producenta. Jeśli jednak możliwości WindowBlinds ci nie wystarczają i chcesz dokonać prawdziwej rewolucji w interfejsie graficznym Windows, sięgnij jeszcze po program DesktopX 3.2. Oferuje on znacznie więcej, niż zwykłe style wizualne
Windows. Pozwala na umieszczanie na pulpicie Windows zupełnie nowych, efektownych elementów, np. animowanych ikon, czy rozwijanych menu, i zastąpienie nimi tradycyjnych ikon, Paska zadań, czy nawet całego pulpitu. Istotną cechą obiektów DesktopX jest nie tylko efektowny wygląd, ale również zdolność do reagowania ( zmiana wyglądu, odtworzenie dźwięku ) na różne zdarzenia systemowe ( najechanie kursorem myszy, uruchomienie aplikacji ). Można to wykorzystać na przykład do powiadamiania o nadejściu nowej wiadomości e-mail.

Obraz
© Zupełnie nowe obiekty na pulpicie Windows pojawią się za sprawą DesktopX 3.2. (fot. IDG)

Zaletą DesktopX jest łatwa obsługa - zmiana wyglądu pulpitu z wykorzystaniem gotowych tematów jest równie prosta co standardowa zmiana tła. W celu uatrakcyjnienia programu, producent udostępnił w Internecie dużą bazę gotowych tematów oraz obiektów, które mogą służyć, np. do wywoływania najczęściej używanych programów czy stanowić nakładkę na odtwarzacz plików MP3. Znajdziesz je również na stronie www.wincustomize.com - http://www.wincustomize.com.

Możesz tworzyć własne obiekty m.in. z wykorzystaniem plików graficznych w formatach BMP, ICO oraz PNG, ale wymaga to pewnego doświadczenia w pracy z systemami Windows. Nie potrzeba jednak właściwie żadnej znajomości programowania i przy odrobinie cierpliwości każdy może tworzyć obiekty DesktopX. Jeśli chcesz wypróbować wszystkie możliwości obiektów DesktopX, polecamy odwiedzenie witryny StarDock.com i przejrzenie dostępnych tam samouczków.

Ruch na pulpicie
DreamRender 2.20 potrafi w miejscu tapety Windows odtwarzać specjalnie przygotowane animacje, także trójwymiarowe. Działa w Windows 98/Me/2000/XP/Vista i jest bezpłatny. Niestety zawiera tylko kilkanaście animacji, a dostęp do internetowej kolekcji liczącej ponad tysiąc animacji jest już płatny. Ale nawet te kilkanaście animacji dostarcza ciekawych wrażeń, a dodatkowo przy każdej jest sporo parametrów do ustawienia. Ikonę programu znajdziesz w zasobniku systemowym. Daje ona dostęp do listy animacji oraz ustawień.

Obraz
© Takie menu Start i szereg innych pojawi się za sprawą Aston2. (fot. IDG)

Prognoza pogody w menu Start
Aston2 1.1 przypomina WindowBlinds. Program pozwala zmienić wygląd menu Start, Paska zadań oraz Eksploratora Windows. Podstawowa różnica polega na tym, że w Aston2 możesz wybrać elementy, które zostaną zmienione. Co więcej, możesz samodzielnie zmienić każdy element menu Start, dodać do niego kalendarz czy prognozę pogody. Na stronie producenta jest spora kolekcja bezpłatnych skórek i wtyczek do programu.

Trzeci wymiar pulpitu
3DNA 1.1 odmienia sposób pracy z Windows. Zastępuje standardowy interfejs i umożliwia stworzenie własnej, trójwymiarowej przestrzeni. W programie do wyboru kilka trójwymiarowych "światów", czyli gotowych wzorów pulpitów, stworzonych na wzór pomieszczeń, statków, planet, itp.

W kolejnych pomieszczeniach można ukryć okna aplikacji, na ścianie powiesić obrazek, a w miejscu biurka postawić trójwymiarowe ikony symbolizujące np. odtwarzacz multimedialny i przeglądarkę grafiki. Najczęściej wykorzystywane aplikacje znajdą miejsce na piętrze. W miarę jak będzie zapadał zmierzch, za oknami wirtualnego domu też zacznie się ściemniać.

Podczas korzystania z 3DNA system zachowuje pełną funkcjonalność - można uruchamiać aplikacje użytkowe i gry, otwierać pliki, odtwarzać pliki multimedialne. Poszczególne przedmioty w tym wirtualnym świecie mogą być skrótami do plików, folderów, stron internetowych. 3DNA obsługuje także przeciąganie plików i treści ze standardowego systemu Windows oraz stron internetowych.

Prawa fizyki
Real Desktop Lite 1.35 to kolejne narzędzie wprowadzające trójwymiarowy interfejs. Tym razem jednak mamy do czynienia z dodatkowym czynnikiem - prawami fizyki. Ikony symbolizujące programy czy pliki stają się obiektami, które można układać w stosy, przekręcać, rozsypywać i układać na dziesiątki sposobów. Gdy przeciąga się pojedynczy element i trafia on na inne, w głośnikach słychać odgłosy odbijania szklanych elementów oraz widoczny jest efekt rozsypywania ikon. Przyciskając oba klawisze myszy można podnosić elementy i przesuwać ponad innymi. Zaletą aplikacji jest polski interfejs. Nowicjuszom przydadzą się wskazówki wyświetlane w specjalnym okienku. Program zastępuje tylko pulpitu Windows, inne elementy systemu pozostają niezmienione.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)