Trwa ładowanie...
duilu20

Apple

Najnowsze informacje
Pixabay.com
Źródło: Pixabay.com

Apple to jedna z najdroższych firm świata. Jej flagowymi produktami są tablety iPad, smartfony iPhone i komputery Mac.

Historia i założyciele

Apple zostało założone przez Steve’a Jobsa, Steve’a Wozniaka i Ronalna Wayne’a w kwietniu 1976 roku. Początkowo forma zajmowała się projektowaniem i sprzedażą komputerów osobistych i funkcjonowała jako Apple Computer Inc.. W ciągu kilku lat firma rozwijała się prężnie i w 1980 roku osiągnęło duży finansowy sukces.

Komputery Apple’a stały się w latach 80 i 90. podstawą amerykańskiej edukacji. W 1983 roku wprowadzono trzecią wersję komputera osobistego – Apple IIe, który był produkowany przez przeszło 10 lat. W ciągu następnych lat trwały prace nad modyfikacją interfejsu.

Chociaż prace nad projektem Macintosh trwały od lat 70., dopiero w 1984 roku Apple wprowadził nowy model komputera. Mimo bardzo dobrych parametrów komputer miał podstawową słabość – brak kompatybilnego oprogramowania. Dopiero dwa lata później rozpoczęto intensywne prace programistów. W latach 90. marka zaczęła przechodzić kryzys ze względu na pojawienie się nowych produktów głównego konkurenta, czyli Microsoftu.

Gdy w 1998 roku do firmy wrócił Steve Jobs, wprowadzono stopniowo nowe produkty, które zdobyły uznanie użytkowników – Apple iMac (pierwszy komputer typu all-in-one), iBook (pierwszy notebook Apple’a).

W 2007 roku Steve Jobs ogłosił zmianę nazwy firmy na Apple Inc., ponieważ chciał skupić się na innych urządzeniach mobilnych i multimedialnych. W tym samym roku Apple przedstawiło nowy model telefonu komórkowego – Apple iPhone. Trzy lata później, w 2010 roku, przedstawiono iPada, czyli pierwsze tablety Apple’a.
W 2011 Jobs zrzekł się funkcji dyrektora Apple, stając się przewodniczącym zarządu firmy. Twórca Apple, Steve Job, zmarł po kilku miesiącach.

W 2017 roku przedstawiono jubileuszowy Apple iPhone X.

Właściciel

Apple Inc. jest spółką akcyjną, w której udziały mają głównie inwestorzy instytucjonalni i fundusze. Największe udziały ma Grupa Vanguard (6,43%), State Street Corporation (4,19%), FRM, LCC (3,01%) i BlackRock Institutional Trus Company (2,76%).

Prezesem Apple jest Arthur Levinson, a dyrektorem Tim Cook.

Działalność

Apple zajmuje się projektowaniem i produkcją urządzeń multimedialnych, komputerów przenośnych i osobistych oraz odtwarzaczy muzycznych. Angażuje się w marketing komunikacji mobilnej.

W ofercie firmy Apple Inc. znajdują się marki:
- Mac (iMac, MacBook i in.),
- iPod – odtwarzacz muzyki,
- iPhone – telefon komórkowy,
- iPad – wielofunkcyjny tablet,
- Apple Watch – smartwatch zsynchronizowany z telefonem i dostępem do internetu,
- Apple TV – cyfrowy odtwarzacz multimedialny.

*Logo Apple *przedstawia nadgryzione jabłko, jednak nie ma oficjalnej teorii wyjaśniającej jego symbolikę. Jedna z hipotez nawiązuje do historii wybitnego matematyka Turinga, który popełnił samobójstwo jedząc nasączone cyjankiem jabłko. Inna mówi, że jest to odniesienie do ugryzienia przez Ewę owocu drzewa poznania dobra i zła, będąc metaforą głodu wiedzy.

Wartość

Wartość firmy Apple jest oceniana na 752 miliardy dolarów, co czyni z niej jedną z najdroższych firm na świecie.

duilu20
duilu20
duilu20
duilu20
Więcej tematów
duilu20