Microsoft ogłasza dominację Windows XP na rynku netbooków

Microsoft ogłasza dominację Windows XP na rynku netbooków

Microsoft ogłasza dominację Windows XP na rynku netbooków
08.04.2009 13:16

Na łamach jednego z firmowych blogów Microsoft obwieszcza rzekomą dominację systemu Windows XP na amerykańskim rynku netbooków. Udział w rynku wzrósł z poniżej 10 procent w pierwszej połowie 2008 roku do 96 procent w lutym 2009, poinformował przedstawiciel producenta Brandon LeBlanc, powołując się na wyniki badań firmy analitycznej NPD Group.

Jako netbooki LeBlanc klasyfikuje urządzenia kosztujące poniżej 50. dolarów i wyposażone w wyświetlacze o przekątnej nie większej niż 10,2 cala. Pisze on ogólnie o systemie Windows, ma jednak na myśli wyłącznie XP, gdyż Vista nie jest w ogóle instalowana w tak zdefiniowanych netbookach.

Obraz
© (fot. Samsung)

Pomijając informację, że dane na temat zastosowania systemów uzyskano od firm zajmujących się sprzedażą, Microsoft nie określa bliżej zakresu i metodologii analizy. Żadnych bliższych szczegółów nie były w stanie dostarczyć także europejskie centrum prasowe oraz niemiecki oddział NPD Group, ponieważ chodzi tu o badanie, którego wyniki nie zostały na razie oficjalnie opublikowane. Z tego powodu praktycznie nie można rzetelnie ocenić wiarygodności przedstawionych wyników.

Przynajmniej 10 procent udziału w rynku na początku 2008 roku to wartość prawdopodobna, ponieważ w tamtym czasie w sprzedaży było niewiele netbooków, uwzględniając w tym także dostarczany wyłącznie z Linuksem na pokładzie Eee PC. Inne analizy na temat udziału poszczególnych systemów operacyjnych w rynku netbooków nie były dotychczas publikowane. Obok danych NPD Microsoft przywołuje także – z nieskrywaną satysfakcją – kilka pojedynczych przykładów, mających wykazać niezadowolenie klientów, którzy zakupili netbooki z Linuksem.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (108)