Microsoft wydłuża okres downgrade'u Windows 7 do XP

Microsoft wydłuża okres downgrade'u Windows 7 do XP

18.06.2009 09:30, aktual.: 18.06.2009 10:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze wczoraj informowaliśmy o tym, że przez pół roku po premierze Windows 7 niektóre wersje tego systemu będzie można zamienić na Windows XP. Tymczasem Microsoft już wycofał się z tego planu i zaproponował nowe warunki znacznie wydłużające okres możliwej migracji.

Koncern początkowo zakładał umożliwienie dystrybutorom OEM sprzedaży komputerów z systemem Windows XP przez pół roku po rynkowej premierze Windows 7. Przez ten okres możliwy miał być także tzw. downgrade z Windows 7 Professional i Ultimate do XP.
Plan ten został dość krytycznie oceniony przez ekspertów - jeden z analityków Gartnera, Michael Silver, nazwał go "prawdziwym bałaganem" i stwierdził, że w praktyce utrudni on życie przedsiębiorstwom, zwiększając nawet koszt aktualizacji systemów do Windows 7.

Wkrótce potem Redmond przedstawiło nowe zasady. "Użytkownicy Windows 7 Professional i Ultimate będą mieć możliwość downgrade'u do Windows XP Professional na komputerach sprzedanych w okresie 1. miesięcy od chwili powszechnego udostępnienia Windows 7 lub do momentu wydania service packa dla Windows 7, cokolwiek nastąpi szybciej i jeśli service pack zostanie opracowany" - poinformowała amerykańską redakcję magazynu Computerworld rzeczniczka firmy.
Przyjmując, że Microsoft wstrzyma się z wydaniem dodatku SP1 dla Windows 7. sprzedawcy OEM będą mogli oferować klientom komputery z Windows XP do kwietnia 2011 r. Jest to jednak mało prawdopodobne - historia poprzednich wersji systemu wskazuje, że zbiorczy zestaw poprawek jest zwykle publikowany wcześniej, niż przed upływem 18 miesięcy. Service Pack 1 do Windows 2000 ukazał się już pół roku po premierze systemu, SP1 dla Windows XP pojawił się 10 miesięcy po tym OS-ie, a wydanie SP1 dla Visty nastąpiło to po 14 miesiącach od jej wprowadzenia.
Microsoft niezależnie od wydłużenia okresu downgrade'u z Windows 7 do XP przypomina o planowanym zakończeniu wsparcia technicznego dla swojego najpopularniejszego jak dotąd OS-u. Aktualizacje i łaty dla XP, łącznie z patchami bezpieczeństwa będą przygotowywane do kwietnia 201. r.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)