Świętujemy dziesiąte urodziny Windows XP!

Świętujemy dziesiąte urodziny Windows XP!
Źródło zdjęć: © chip.pl | autor

24.08.2011 13:27, aktual.: 24.08.2011 15:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dokładnie dziesięć lat temu Microsoft zakończył prace nad Windows XP i przekazał system swoim partnerom. Miesiąc później wszedł do sprzedaży i wykosił konkurencję.

* 24 sierpnia 2001 Windows XP uzyskał status RTM. To bardzo ważne wydarzenie dla Microsoftu, bowiem był to pierwszy system operacyjny przeznaczony również dla użytku domowego, który opierał się na jądrze NT. Poprzednia generacja systemów Windows rozbita była na dwie linie: Windows 2000, na kernelu NT, przeznaczony był do firm i pracy. Windows Me, wywodzący się z Windows 9x, był systemem dla użytkowników domowych. Wraz z premierą XP pozostały tylko dwie linie systemów Mirosoftu: Windows i Windows Server.*

24 sierpnia odbyła się mała ceremonia, kiedy to Bill Gates i Jim Allchin odebrali na oczach dziennikarzy gotowy kod, po czym zapakowali go do walizki, która następnie została zapakowana do helikoptera, który odleciał do Della i HP, by im przekazać system.

System miał mieć premierę 25 października, towarzyszyć jej miała gigantyczna impreza w Nowym Jorku. Ta się jednak nie odbyła: 5 tygodni przed premierą Nowy Jork padł ofiarą największego zamachu terrorystycznego w historii.

Windows XP i tak odniósł sukces. W pewnym momencie osiągnął rekordowy udział 80 procent na rynku. Obecnie wciąż jest chętnie używany, kontrolując prawie połowę wszystkich komputerów na świecie.

Jego gigantyczna popularność obarczona była jednak ciężkim brzemieniem: cyberprzestępcy obrali sobie ten system za cel, obnażając jego wiele usterek w zabezpieczeniach. Musieliśmy czekać aż do dodatku Service Pack 2, by owa sytuacja się ustabilizowała.

Mimo wielu wad, XP był lubianym systemem. I mimo iż doczekał się godnych następców, to wspominamy go dobrze. A wy?

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Świętujemy dziesiąte urodziny Windows XP!

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także