"Okrojona" wersja Windows XP - już wkrótce na rynku?

"Okrojona" wersja Windows XP - już wkrótce na rynku?

30.10.2007 21:00, aktual.: 31.10.2007 13:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wydawałoby się, że Microsoftowi chodzi tylko o jedno - o śrubowanie wymagań sprzętowych w każdej nowej wersji Windows. Otóż nie. Przedstawiciele korporacji właśnie przyznali, że pracują nad odchudzoną edycją Windows XP, która mogłaby zostać bez problemu zainstalowana na "laptopach za 100 dolarów" ( XO ).

Warto przypomnieć, że na rynku znajdują się już bardzo odchudzone wersje Windows: Windows Mobile stosowany w palmtopach i smartfonach wywodzi się w prostej linii od Windows NT 4 dla procesorów PowerPC, ma niewielkie wymagania sprzętowe, ale nie jest kompatybilne z procesorami x86.

Z drugiej strony Windows XP Embedded działa na procesorach Intela, ale ma stosunkowo wysokie wymagania sprzętowe ( Pentium 200, 32 MB pamięci RAM ). Można się domyślać, że odchudzona wersja XP dla komputerów OLPC będzie wywodzić się właśnie z Windows XPe.

Jak powiedzieli przedstawiciele Microsoftu dziennikarzom agencji Reutera, korporacja przeznaczyła olbrzymie środki na przystosowanie systemu do możliwości XO. Chodzi nie tylko o właściwe gospodarowanie poborem mocy, ale również o zachowanie kompatybilności z aplikacjami stworzonymi dla systemów Windows i o obniżenie zapotrzebowania na przestrzeń dyskową. Aktualnie w maszynach OLPC znajduje się procesor AMD Geode LX-700 taktowany zegarem 433 MHz, 256 MB pamięci RAM i 1 GB pamięci flash zastępującej HDD.

Patrz też: "Następny Windows - wymagania mniejsze niż XP? - http://www.idg.pl/news/127997.html"

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)