IKO - polska rewolucja w płatnościach telefonem

IKO - polska rewolucja w płatnościach telefonem

26.04.2013 12:55, aktual.: 26.04.2013 14:55

Płatności zbliżeniowe w nadzwyczaj krótkim czasie stały się prawdziwym hitem, również w Polsce. Są wygodne i pozwalają szybko realizować transakcje, nawet bez wyciągania karty z portfela. Ale w dzisiejszych czasach, kiedy każdy za czymś goni, a internet dostępny jest praktycznie wszędzie, oczekujemy czegoś więcej. Podobnie jak karty zbliżeniowe, przebojem do naszej codzienności mają szansę wejść płatności telefonem.

Telefony komórkowe stały się nieodłączną częścią naszego życia. Przekonać się o tym można zadając sobie jedno pytanie. Czy w dzisiejszych czasach wyobrażacie sobie życie bez komórki? Z pewnością w znakomitej większości przypadków odpowiedź będzie negatywna. Posiadanie przy sobie telefonu weszło nam już w nawyk. Komórka jest nam potrzebna tak bardzo, że wychodząc z domu wolelibyśmy zapomnieć drugiego śniadania, które przecież możemy sobie kupić. Ale co w sytuacji, kiedy zapomnimy także portfela? Przecież trzeba zapłacić za to śniadanie, kawę, paliwo na stacji czy zakupy. Tu telefon może okazać się wybawieniem, dzięki któremu zapłacimy szybciej i wygodniej niż gotówką czy kartą.

Kiedy 4. lat temu Motorola wprowadziła na rynek pierwszy przenośny telefon komórkowy, chyba nikomu nie śniło się jak bardzo na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci zmieni się to urządzenie. Dzisiejsze komórki niczym nie przypominają już prymitywnych "cegieł" sprzed lat, a jedynymi aplikacjami, jakie można na nich uruchomić nie są proste gry typu wąż. Dziś, kiedy funkcje dzwonienia i SMS-owania zeszły na dalszy plan, królują smartfony i aplikacje. Znakomita większość telefonów, jakie obecnie są sprzedawane, to urządzenia pozwalające instalować rozmaite aplikacje, które ułatwiają codzienne życie i pozwalają zmienić telefon komórkowy w prawdziwy szwajcarski scyzoryk. Przykładem mogą być aplikacje zapewniające dostęp do bankowości mobilnej.

Bankowość mobilna w twojej komórce

Bankowość mobilna ewoluowała wraz z postępem w dziedzinie telefonów komórkowych i mobilnego internetu. Początkowo były to tylko proste serwisy WAP, później lekkie, mobilne strony WWW, a następnie aplikacje. Ale wygląda na to, że za sprawą nowej usługi IKO, zanosi się na prawdziwą rewolucję. IKO to aplikacja PKO Banku Polskiego, która w sprytny sposób łączy funkcję bankowości mobilnej i mobilnych płatności. Tego typu połączenie jest proste, szybkie i bardzo elastyczne. Dzięki IKO możemy w wygodny sposób płacić telefonem komórkowym. Nie potrzebujemy do tego mieć przy sobie żadnych plastikowych kart płatniczych czy gotówki. Wszystkie operacje można dokonywać za pomocą zwykłego telefonu komórkowego.

Wcale nie potrzebujesz drogiego telefonu i nowej karty SIM

Do tej pory korzystanie z wygodnych i bardzo modnych płatności telefonem wymagało posiadania drogiego smartfona z obsługą technologii NFC. Wiązało się również z koniecznością wymiany u operatora karty SIM na taką, która umożliwia korzystanie z tej funkcji. Trzeba przyznać, że to dosyć karkołomne rozwiązanie, które raczej nie ma szansy powodzenia na masową skalę. Twórcy usługi IKO zaproponowali zupełnie nowe podejście w dziedzinie płatności mobilnych, które wyróżnia się wygodą i dostępnością.

Wygodne płatności telefonem i nie tylko

Aby móc korzystać z płatności telefonem, wystarczy komórka z dostępem do internetu oraz aplikacja IKO, którą można zainstalować na większości telefonów komórkowych. IKO zostało przygotowane na telefony Android, iPhone, BlackBerry, Nokie z Symbianem oraz wszystkie komórki, które pozwalają korzystać z aplikacji Java. Aplikację IKO można pobrać z App Store, Google Play lub bezpośrednio ze strony PKO Banku Polskiego. Wystarczy ją zainstalować oraz aktywować w serwisie bankowości internetowej iPKO i od razu można zacząć płacić telefonem.

Ale IKO to nie tylko płatności mobilne w sklepach. Daje ona również możliwość dokonywania wypłat z bankomatów - bez posiadania karty, dokonywania przelewów na numer telefonu - bez konieczności podawania numeru rachunku odbiorcy, a także dokonywanie szybkich płatności w internecie.

Jak działają płatności telefonem z aplikacją IKO?

Płatności mobilne z wykorzystaniem IKO zostały oparte o krótkie kody. Sama aplikacja posiada prosty i intuicyjny interfejs użytkownika, więc nikomu nie sprawi problemów jej obsługa. Dzięki temu z płatności telefonem może korzystać każdy, bez względu na wiek. Niepotrzebna jest przy tym żadna specjalistyczna wiedza.

Obraz

Po uruchomieniu aplikacji wystarczy podać PIN, zupełnie tak, jak dzieje się to po włożeniu karty do bankomatu. Aplikacja automatycznie wygeneruje kod niezbędny do dokonania transakcji - np. płatności lub wypłaty gotówki z bankomatu. W przypadku kiedy chcemy szybko zapłacić za zakupy, kod z telefonu wystarczy wpisać w terminalu, z którego do tej pory korzystaliśmy przy płatnościach kartą. Tak samo jak do tej pory, otrzymamy potwierdzenie przeprowadzonej transakcji.

Obraz

Z kolei w przypadku wypłaty pieniędzy z bankomatu, wystarczy wybrać opcję "wypłata IKO" i wprowadzić w bankomacie kod z telefonu. W ten sposób można szybko podjąć gotówkę bez karty z bankomatów PKO Banku Polskiego.

Obraz

Obecnie transakcji za pomocą IKO można dokonywać telefonem komórkowym w prawie 3. tysiącach terminali płatniczych, w prawie 3 tysiącach bankomatów PKO Banku Polskiego, a także w wielu sklepach internetowych. Z każdym tygodniem przybywa punktów, w których można dokonywać transakcji z IKO - najłatwiej odnaleźć je w samej aplikacji w telefonie, korzystając z funkcji geolokalizacji.

IKO to nie tylko możliwość dokonywania szybkich i łatwych płatności mobilnych oraz wypłat z bankomatów. Aplikacja daje również dostęp do bankowości mobilnej. Pozwala szybko sprawdzić saldo na rachunku i historię operacji, a także wykonywać przelewy na rachunek odbiorcy.

Nowa usługa IKO ma szansę stać się prawdziwym hitem. System został już udostępniony klientom banku PKO BP, a w przyszłości będą mogli z niego skorzystać również użytkownicy posiadający konto w innych bankach, na zasadzie wirtualnej portmonetki.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie