Rusza polski pilotaż płatności NFC

Rusza polski pilotaż płatności NFC

Rusza polski pilotaż płatności NFC
Źródło zdjęć: © icarte.ca
17.11.2011 14:18, aktualizacja: 17.11.2011 15:01

mBank, MultiBank i Visa Europe uruchamiają pierwszy w Polsce pilotażowy program płatności NFC dla posiadaczy iPhone’ów.

Dzięki współpracy mBanku, MultiBanku oraz organizacji Visa Europe, klienci dowiedzą się, jak zapłacić zbliżeniowo przy pomocy telefonu komórkowego. To kolejny krok mBanku i MultiBanku w realizacji strategii rozwoju oferty bankowości mobilnej.

NFC (z ang. _ Near Field Communication _) to technologia umożliwiająca przekazywanie na niewielką odległość danych za pośrednictwem fal radiowych. Dzięki niej klienci mBanku i MultiBanku coraz częściej płacą kartami zbliżeniowo, a więc bez konieczności podawania karty sprzedawcom i przeciągania jej przez czytniki terminali. Wkrótce przy tego typu płatnościach będą mogli skorzystać także z "komórki".

Z pilotażu realizowanego w ramach współpracy mBanku, MultiBanku i organizacji Visa, będą mogli skorzystać klienci banków, posiadający iPhone’y. Rozwiązanie zostanie oparte na aplikacji płatności zbliżeniowych Visa Mobile.

W ramach testu płatności mobilnych NFC, użytkownik otrzyma nakładkę (adapter) iCarte na swój aparat Apple, współpracującą z aplikacją Visa Mobile. Aplikacja docelowo będzie bezpłatnie dostępna w internetowym sklepie AppStore. Dzięki nakładce i oprogramowaniu, klienci będą mogli płacić zbliżeniowo za pośrednictwem telefonu komórkowego w sklepach i innych punktach wyposażonych w terminale zbliżeniowe. Dostarczane przez mBank i MultiBank adaptery iCarte będą współpracują ze wszystkimi dostępnymi oficjalnie na polskim rynku iPhone'ami (od modeli 3G wzwyż).

_ Zdecydowaliśmy się na uruchomienie pilotażu płatności mobilnych dla posiadaczy urządzeń iPhone, ponieważ to z nich nasi klienci najczęściej logują się do serwisu transakcyjnego. Statystyki pokazują, że w MultiBanku aż 35 proc. wszystkich logowań realizowanych jest z telefonów Apple. Także w mBanku odsetek ten jest wysoki i wynosi 20 proc. _ - wyjaśnia Paweł Kucharski, dyrektor banku ds. marketingu mBank i MultiBank.

Dla bezpieczeństwa, użytkownik usługi płatności mobilnych NFC może zdefiniować dwa tryby działania aplikacji: automatyczny, przy którym transakcje w wysokości do 50 zł wykonywane są bez konieczności potwierdzania ich kodem oraz manualny, w którym wszystkie transakcje (bez względu na kwotę) są potwierdzane kodem bezpieczeństwa.

W pierwszym etapie pilotażu (trwającym trzy miesiące) z usługi płatności mobilnych skorzystają klienci - przede wszystkim członkowie mRady, złożonej z klientów mBanku, oraz pracownicy obu banków. W drugim etapie do testowania rozwiązania zaproszone zostaną osoby, które wcześniej wezmą udział w konkursie ogłoszonym na stronach internetowych banków.

Telefonami z aplikacją Visa Mobile można płacić we wszystkich terminalach przyjmujących karty zbliżeniowe Visa. Obecnie takich terminali jest w Polsce ponad 35 tys., a dzięki programowi _ Kartą Visa zapłacisz wszędzie _ ich liczba ma sięgnąć 200 tys. do końca 2015 r.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)