Nadchodzi rewolucja w e‑płatnościach?
Firma MasterCard przedstawiła koncepcję nowego sposobu uwierzytelniania płatności online. Proces ten ma przebiegać w sposób niewidoczny i mniej uciążliwy dla klienta - ograniczona zostanie między innymi liczba zapytań o hasło.
18.11.2014 | aktual.: 18.11.2014 14:13
Nowy sposób autoryzowania płatności może znacznie ułatwić życie posiadaczom kart, chętnie korzystającym z zakupów online, ale także przynieść korzyści bankom i akceptantom, podnosząc poziom bezpieczeństwa dokonywanych transakcji.
W związku z dynamicznym rozwojem płatności mobilnych oczekuje się, że do 2018 roku będą one stanowić 30 proc. transakcji detalicznych w Internecie. Z tego powodu niezbędne jest stworzenie nowego standardu bezpieczeństwa. Zmiany zaproponowane przez MasterCard mają polegać na szerszym wykorzystaniu danych użytkowników kart, co pozwoli zredukować problemy związane z podawaniem haseł podczas zakupów. W razie żądania uwierzytelnienia transakcji, użytkownicy kart będą mogli przeprowadzić identyfikację za pomocą haseł jednorazowych lub odcisków palców, a nie - jak do tej pory - zapamiętywanych haseł statycznych.
- Każdy z nas pragnie zarówno bezpiecznych, jak i prostych w obsłudze płatności. Nie chcemy być zmuszani do wybierania między jednym a drugim - mówi Ajay Bhalla z firmy MasterCard. - Chcemy identyfikować ludzi w oparciu o to, kim są, a nie o to, co pamiętają. Już teraz mamy za dużo haseł do zapamiętania, co z kolei stwarza zbyt wiele problemów dla klientów i firm.
Nad nowym standardem uwierzytelniania MasterCard pracuje wraz z organizacją Visa, dzięki czemu będzie on stanowić największą, masową aktualizację w zakresie bezpieczeństwa płatności online. Może on zostać przyjęty już w 2015 r. i stopniowo zastąpiłby stosowany obecnie protokół 3D Secure.
Pozostałe kroki, podejmowane przez MasterCard, mające na celu wyeliminowanie haseł to:
- rozwój programu SecureCode tak, aby wspierał nowy standard, dzięki czemu cały proces będzie przebiegał w sposób prostszy, bezpieczniejszy oraz bezproblemowy dla użytkowników kart;
- testy aplikacji do rozpoznawania twarzy i głosu na potrzeby uwierzytelniania posiadaczy kart;
- prowadzenie testów z użyciem opasek na nadgarstek, jako formy uwierzytelniania posiadacza na podstawie pomiaru rytmu serca.
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Najmłodszy specjalista Microsoftu ma 5 lat!