CES 2013: Prezes Panasonica zaskoczył! Jest OLED i 20" tablet

CES 2013: Prezes Panasonica zaskoczył! Jest OLED i 20" tablet

CES 2013: Prezes Panasonica zaskoczył! Jest OLED i 20" tablet
Źródło zdjęć: © WP.PL
09.01.2013 00:17, aktualizacja: 04.03.2013 11:54

Kiedy wczoraj uczestniczyliśmy w konferencji prasowej Panasonica, to wydawało się, iż Panasonic odsłonił wszystkie karty. Tak się jednak nie stało, gdyż dziś rano prezes koncernu Panasonic - Kazuhiro Tsuga - ogłosił nową wizję rozwoju firmy, prezentując przy tym niesamowicie piękny telewizor OLED 4K oraz gigantyczny 20-calowy tablet.

56" OLED 4K2K

Panasonicowi udało się utrzymać tajemnicę do samego końca i ku zaskoczeniu dziennikarzy nagle na scenie pojawił się 56-calowy telewizor OLED wyświetlający obraz w genialnej rozdzielczości 4K. Tym samym, Panasonic dołączył do ekskluzywnego grona producentów, którzy wytwarzają telewizory wykorzystujące organiczne diody. Rozdzielczość 4K2. oznacza, że nowy telewizor Panasonica jest w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości aż 3840x2160 pikseli, co daje 8,29 miliona pikseli. Jasność panelu Panasonica wynosi 500 cd/m2, kontrast to 3.000.000:1, a grubość telewizora to zaledwie 8,9 mm.

Mimo, iż brak jest dziś jeszcze dostępnego kontentu w tej rozdzielczości, to telewizor potrafi samodzielnie konwertować obraz np. z jakości DVD czy Blu-Ray do obrazu 4K. Przedstawiciele Panasonica tłumaczą także, iż taka rozdzielczość oznacza praktycznie niewidoczne nawet z bliska piksele. W sytuacji, kiedy oglądamy telewizję z niewielkiej odległości, technologia 4. pozwala nam wyeliminować widoczność pikseli.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Ciekawostką jest, iż panel Panasonica jet produkowany w technologii "naddrukowywania". Diody RGB zotają niejako nadrukowane przez specjalną głowicę na wcześniej przygotowane podłoże EL. Dzięki takiej technice możliwe jest wykorzystywanie jednej głowicy "drukującej" do tworzenia różnych rozmiarów paneli dostępnych w telewizorach. Technologię tę Panasonic opracował wspólnie z Sony.

Jakość obrazu OLEDa Panasonic jest nienaganna i Panasonic, jako czwarty na świecie producent OLEDów pokazuje, że ten typ telewizorów jest przyszłością. Wyraźnie widać też pracę japońskich designerów. CES 201. udowodnił nam, że Panasonic definitywnie zerwał z topornym wzornictwem.

Gigantyczny tablet 20"

Panasonic przygotował też bardzo ciekawy tablet. Co prawda jego rozmiar wydaje się bardzo niepraktyczny, jednak i tak nie przebija pomysłu Lenovo, które w tym roku pokazało tablet o rozmiarze aż 27-cali. Tablet Panasonica wykorzystuje panel IPS i uwaga... pracuje w rozdzielczości aż 4K! Oznacza to, że na ekranie o proporcjach 15:1. zobaczymy obraz w rozdzielczości aż 3840x2560 pikseli. Co ciekawe, tablet pracuje pod kontrolą pełnego systemu Windows 8 w wersji Pro, a jego sercem jest procesor Intel Core i5 wspomagany 4GB pamięci RAM. Nośnikiem danych jest dysk SSD o pojemności 128 GB. W komplecie z tabletem znajduje się specjalne piórko, którym możemy wykonywać precyzyjne rysunki, czy też sterować pracą urządzenia.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Pierwsze wrażenia, które mieliśmy trzymając w ręku najnowszy tablet Panasonica, to niesamowita jakość wyświetlanego obrazu, świetne kąty widzenia, kontrast i nasycenie kolorami. Bez zarzutu wydawała się też prędkość pracy i to, w jaki sposób tablet reagował na dotyk. Niestety nic nie możemy jeszcze powiedzieć, jak długo to monstrum jest w stanie pracować na zasilaniu bateryjnym.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Zadaliśmy pytanie przedstawicielom producenta - po co taki wielki tablet? Panasonic w żaden sposób nie ukrywa, że nie jest to produkt dedykowany dla masowego rynku. Jego przeznaczaniem jest rynek profesjonalistów, jak fotografowie, czy inżynierowie muszący pracować z dokumentacją techniczną, która wymaga bardzo wysokiej szczegółowości.

Wizja przyszłości prezesa Tsugi Panasonic ustami swojego prezesa dał wyraźny znak, że firma jest przygotowana do sporych zmian związanych ze swoją strukturą i odchodzi od nierentownych przedsięwzięć. "Nowy" Panasonic skupi się na takich działach jak Telewizja, Dom - z kompleksowymi rozwiązaniami energetycznymi, ale także bogatą ofertą AGD, Rozwiązania dla Biznesu, Rozwiązania dla koncernów samochodowych, w których podstawową działalnością jest dostarczanie rozwiązań dla samochodów elektrycznych i hybrydowych oraz Podróże. Podróże to ciekawy aspekt, bo na stoisku Panasonica można było znaleźć wyjęty samolotu Airbus A38. "salon" dla pasażera pierwszej klasy linii Singapure Airlines w pełni wyposażony w rozwiązania audio-video Panasonica. Jak widać, rok 2013 to dla Panasonica świetlana przyszłość.

Obraz
© (fot. WP.PL)

Z Las Vegas, Jarosław Babraj

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)