CES 2013: Rekordowe tłumy na targach CES

CES 2013: Rekordowe tłumy na targach CES
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

07.01.2013 11:31, aktual.: 07.01.2013 12:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

International CES - targi zaawansowanych technologii w Las Vegas przyciągają w tym roku rekordowy tłum

W targach, które AP nazywa "gigantycznym pokazem gadżetów", uczestniczyć będzie ponad 16. tys. ludzi z branży, a blisko trzy tysiące firm ustawi swe stanowiska na powierzchni wystawowej liczącej około 170 tys. metrów kwadratowych.

Producenci sprzętu elektronicznego będą walczyć podczas International CES z trendem, który spowodował spadek sprzedaży telewizorów i komputerów stacjonarnych, wypieranych z rynku przez wielozadaniowe gadżety, jak smartfony i tablety - pisze AP.

Trendy te mogą sprawić, że salon w Las Vegas, na którym początkowo prezentowano telewizory i sprzęt do odtwarzania muzyki, a z czasem również komputery, straci na znaczeniu.

Największy gracz na tym rynku, firma Apple, nie uczestniczy w targach, a jej rywal Microsoft w tym roku po raz pierwszy nie zajmie najważniejszego miejsca na podium i jego przedstawiciele nie wygłoszą przemówienia otwierającego targi. Miejsce giganta zajmie firma Qualcomm Inc. produkująca m.in. procesory do telefonów komórkowych.

Największy na świecie producent telewizorów - Samsung - zapowiada na swych stronach internetowych, że zaprezentuje w Las Vegas całkowicie "nowy, bezprecedensowy typ telewizorów". Jego konkurent - LG Electronics przedstawi między innymi ekrany nowej generacji, zwane organiczno-elektroluminescencyjnymi, których przedsprzedaż rozpoczęła się w minionym tygodniu - pisze AFP.

Przebojem targów mają być jednak tablety i smartfony - przewidują organizatorzy International CES.

"Zmiany, które zaobserwowaliśmy w ostatnich latach, dotyczące mobilnych aspektów technologii (...) nabiorą tempa, a wielozadaniowe gadżety będą wypierały z rynku sprzęt, który dostarczał rozrywki w domu" - mówi analityczka sektora zaawansowanych technologii z firmy IDC, Danielle Levitas.

Targi CES potrwają od wtorku do piątku. W imprezie uczestniczyć też będą firmy motoryzacyjne, a na specjalnie wydzielonej powierzchni wystawowej zaprezentowane będą technologie z dziedziny ochrony zdrowia i środowiska, ale też i sprzętów domowych, a nawet mody - zapowiada AFP.

Uwagę uczestników salonu przykują telewizory Ultra HD i wielkie płaskie odbiorniki telewizyjne o przekątnej ponad 6. cali. Mogą one jednak nie podbić rynku, bowiem kosztować będą około 20 tys. dol. - pisze AP.

"Dla konsumentów ważniejsza jest dalsza ewolucja telewizorów 3. oraz połączonych z internetem" - powiedział ekspert firmy Accenture, Kumu Puri.

AP przewiduje też, że zaprezentowane zostaną "bardziej elastyczne" komputery stacjonarne, w których klawiatura i myszka zostaną zastąpione przez wyrafinowane sensory interpretujące gesty użytkowników i ruchy ich gałek ocznych - pisze agencja. Podczas CES swe projekty tego typu prezentowały już wcześniej różne firmy, "ale w tym roku, zobaczycie prawdziwe (takie) urządzenia" - powiedział szef marketingu firmy PointGrab, Assaf Gad.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)