Prototypowy ekran OLED o grubości 0,9 mm

Prototypowy ekran OLED o grubości 0,9 mm
Źródło zdjęć: © IDG

06.10.2008 13:00, aktual.: 06.10.2008 13:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Sony zaprezentowała prototypowy model wyświetlacza OLED, którego grubość nie przekracza 1 milimetra. To mniej niż 1/3 grubości obecnych ekranów wykonanych w tej technologii oraz 1/10 grubości najcieńszego z dotychczas wyprodukowanych telewizorów LCD.

Najnowszy model telewizora korzysta z prototypowej matrycy OLED, o grubości zaledwie 0,3 mm, zaprezentowanej przez Sony we wcześniejszym okresie br. Wystawiony na ekspozycji na targach CEATEC 200. wzbudził duże zainteresowanie gości.

Obraz
© Prototypowy telewizor OLED Sony (fot. IDG)

To kolejne osiągnięcie japońskiego producenta w zakresie nowoczesnych technologii produkcji wyświetlaczy.

W ubiegłym roku - również na targach CEATEC - koncern zaprezentował model XEL-1, wyświetlacz z 11-calową matrycą OLED, o grubości 3 mm. Był to pierwszy model telewizora podświetlanego diodami organicznymi, jaki wszedł do komercyjnej produkcji. Jak pamiętamy, firma rok temu pokazała również znacznie większy panel, o przekątnej 27 cali, wystawiony ponownie na tegorocznej edycji imprezy. Ponieważ jednak wytwarzanie ekranów OLED o większych przekątnych wciąż stanowi problem dla inżynierów, nie wiadomo, kiedy takie urządzenia mogłyby trafić na rynek.

Prototyp oparty jest na tym samym panelu OLED, który zastosowano w XEL-1, przy czym zmniejszono grubość szklanej powłoki, co przełożyło się na zmniejszenie grubości całego odbiornika, ale jednocześnie pogorszyło jego odporność na uszkodzenia.

Rozdzielczość ekranu wynosi 960 x 540 pikseli.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)