IFA 2013: U Panasonica rządzi 4K
06.09.2013 19:30, aktual.: 09.09.2013 15:39
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Panasonic - porównując go do konkurentów - najbardziej zmienił swoje stoisko wobec poprzedniego roku. Zrezygnowano z wszechobecnego 3D, za to niemal zewsząd spoglądał na nas sprzęt Ultra High Definition - od tabletów, po OLEDy. Co ciekawe, nawet flagowe telewizory plazmowe musiały ustąpić miejsca nowej technologii i skromnie ustawiono je nieco z boku.
Flagowym modelem prezentowanym przez Panasonica jest model TX-65WT600. Jest to pierwszy na świecie telewizor Ultra HD z wejściem o rozdzielczości 4K 50/60p opracowanym na podstawie specyfikacji HDMI 2.0 i DisplayPort 1.2a. Tuż po jego pokazaniu Sony ogłosiło, że jego flagowe modele też się da wzbogacić o obsługę HDMI 2.0 ale to jednak Panasonic był pierwszy. Miłośnicy gier PC mogą łatwo podłączyć swoje komputery do telewizora WT600 za pośrednictwem gniazda DisplayPort obsługującego szybkość klatek 60p i wyświetlać na jego ekranie najnowsze gry z niebywałą szczegółowością i wyjątkową wyrazistością ruchu. Rzeczywiście, połączenie wysokiej rozdzielczości ekranu, złącza HDMI 2.0 i odpowiednich treści robi ogromne wrażenie. Obraz jest krystalicznie czysty, głęboki i wyraźny, a kolorystyka bardzo poprawna.
Prawdziwą gratką dla oczu na stoisku Panasonica był jednak OLED zbudowany w technologii 4K. Tutaj do wymienionych wcześniej cech jakości obrazu należy dodać niesamowitą kontrastowość obrazu i genialną wprost kolorystykę obrazu, na czele z prawdziwą, głęboką czernią. Co ciekawe prototyp 55-calowego panelu został wytworzony metodą nadruku „RGB all-printing”. Niestety, w przeciwieństwie do LG i Samsunga, produktu Panasonica nie znajdziemy tej jesieni w sklepach.
Japoński producent konsekwentnie rozwija także swój gigantyczny 20-calowy tablet, oczywiście –. jakżeby inaczej – wyposażony w ekran 4K. Tablet doczekał w stosunku do targów CES kilku ulepszeń, ale dostał też artystyczne obudowy. Niestety jedna z nich wpisuje się trend udawania obrazów, czy jak to już pisaliśmy w naszych relacjach ze stoiska LG i TLC „późnego rokokoko”. Sam tablet nie jest dedykowany do przeciętnego konsumenta internetu, zdjęć czy rozrywki. Jest on stworzony dla specyficznych grup klientów, jak fotograficy, czy osoby pracujące w oprogramowaniu CAD, gdzie istotne jest dostrzeżenie nawet najmniejszych detali na ekranie tabletu. Tablet ma także służyć prezentacjom multimedialnym np. w muzeach. Pokazywane na nim mogą być np. detale owadów w ogromnym powiększeniu z zachowaniem bardzo wysokiej jakości.
Po dłuższych poszukiwaniach udało się nam na stoisku odnaleźć prototyp pierwszej kamery, która rejestruje obraz w rozdzielczości UHD 4K. Uwierzcie, nie było to łatwe, bo kamera jest schowana za jednym z biurek, przy których pokazuje się możliwości ekranów 4K, zamknięta w gablocie i umieszczona w najdalszym krańcu stosika. Niestety nic o niej nie wiadomo, poza tym, że jest.
Orange Ekspert: Acer Aspire R7 - recenzja wideo