CES 2010: podsumowanie: światłem w tunelu są innowacje

CES 2010: podsumowanie: światłem w tunelu są innowacje

CES 2010: podsumowanie: światłem w tunelu są innowacje
12.01.2010 15:26

Zakończone w niedzielę targi Consumer Electronics Show (CES) zanotowały w tym roku niewielki wzrost liczby odwiedzających. Według pobieżnych szacunków, imprezę odwiedziło ponad 120 000 gości, to jest o około 7000 więcej niż w kryzysowym roku 2009 - poinformowało amerykańskie zrzeszenie branżowe CEA, które jest organizatorem CES

W statystyce tej uwzględnieni są też pracownicy wystawców i przedstawiciele mediów. Liczba wystawców spadła o około 20. do poziomu 2500. Do najważniejszych trendów, jakie można było zaobserwować w Las Vegas, należą czytniki e-książek, telewizja trójwymiarowa, a także komputery typu tablet.

Obraz

Po ubiegłorocznych minorowych nastrojach, tym razem w branży znów zagościł optymizm. "Widać światełko w tunelu, a są nim innowacje”, powiedział prezes CEA Gary Shapiro. "Nowości, które pojawiły się w tym tygodniu na CES 2010. niosą optymizm i szanse dla naszej branży i światowej gospodarki”.

Stowarzyszenie CEA oczekuje, że stopniowe ożywienie w gospodarce zapewni amerykańskiemu rynkowi elektroniki rozrywkowej wzrost obrotów po spadku w 200. roku.

Podczas CES zaprezentowano około 2. 000 nowych produktów. To, co jeszcze w ubiegłym roku było tematem raczej niszowym, tym razem stało się wielkim hitem: telewizja trójwymiarowa. Niemal wszyscy wielcy producenci elektroniki zaprezentowali systemy umożliwiające wprowadzenie do domów i mieszkań technologii znanych z sal kinowych.

Znalazło to też swoje odbicie podczas rozdawania nagród Best of Show amerykańskiego serwisu informacyjnego CNET: za najlepsze urządzenie tegorocznej edycji targów uznany został obsługujący obraz 3. telewizor plazmowy firmy Panasonic. Jednak dopiero nadchodzące miesiące pokażą, czy trend ten znajdzie swoje odzwierciedlenie również w decyzjach konsumentów.

Zaprezentowano także wiele urządzeń, których wielkość i zakres funkcjonalności plasuje je gdzieś między telefonami komórkowymi a komputerami stacjonarnymi. Sporo było czytników e-książek, w tym niektórych także z kolorowymi i dotykowymi wyświetlaczami oraz klawiaturą. Coraz więcej producentów stawia ponadto na podręczne tablety - takie urządzenie, wyposażone w system Windows 7. zaprezentował również Microsoft.

Pochwały i nagany rozdzielała natomiast organizacja proekologiczna Greenpeace. Jej zdaniem, wiele firm w końcu poważnie zaczęło podchodzić do kwestii ochrony środowiska. Jako przykład podano Apple'a, który wcześniej uchodził za "ekologicznego grzesznika”, a teraz wyraźnie się poprawił. W kwestiach przyjaznej dla środowiska polityki informacyjnej i produktowej na czele znajdują się Nokia i Sony Ericsson. Mimo to działacze Greenpeace nie są zadowoleni: "branża elektroniki rozrywkowej staje się wprawdzie bardziej zielona, ale proces ten postępuje zbyt wolno”.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)