CES 2010: Nowe aparaty Samsunga

CES 2010: Nowe aparaty Samsunga

11.01.2010 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Samsung rozszerzył swoją rodzinę aparatów cyfrowych
z dwoma wyświetlaczami o nowe modele - PL150 i PL100. Urządzenia wyposażono w ponad 12 megapikselowe matryce oraz po dwa ekrany LCD. Pokazano także modele ST5500 i ST5000, oferujące rozdzielczość 14,2 megapiksela i ciekawy zestaw funkcji, w tym łączność Wi-Fi.

Nowe aparaty Samsung PL15. i PL100 zostały wyposażone w 1,5-calowy, kolorowy ekran LCD umieszczony z przodu obudowy. Wyświetlacz daje fotografowi pewność wykonania dobrego autoportretu albo dołączenie do fotografowanych osób. Nowością w modelach Samsung PL150 i PL100 jest możliwość wykorzystania przedniego ekranu LCD do kadrowania nie tylko zdjęć, ale również filmów wideo. Aparat PL150 rejestruje wideo w rozdzielczości HD 720p z częstotliwością 30 klatek na sekundę.

Aby ułatwić uchwycenie dobrego kadru, aparaty Samsung PL15. i PL100 wyposażono w popularną funkcję wykrywania uśmiechu (Smile Shot)
, która automatycznie wyzwala migawkę, kiedy aparat rozpozna uśmiech. Nowa funkcja Wspólnego zdjęcia (Couple Shot) pozwala natomiast ustawić aparat w taki sposób, aby zrobił zdjęcie, kiedy osoby w kadrze zbliżą do siebie twarze.

Obraz
© Model PL150 (fot. Samsung)

Rozdzielczość 1. megapikseli, duże ekrany i zaawansowana optyka W nowych aparatach Samsung PL150 i PL100 zastosowano matryce CCD o rozdzielczości ponad 12 megapikseli. Dzięki wykorzystaniu obiektywu szerokokątnego 27 mm oraz 5-krotnego zoomu optycznego, PL150 obejmie większe pole widzenia. Model ten wyposażono również technologię podwójnej stabilizacji obrazu. Podwójny system stabilizacji w aparacie PL150 łączy stabilizator optyczny oraz cyfrowy i umożliwia uzyskanie ostrych zdjęć. Stabilizator optyczny inteligentnie kompensuje drżenie ręki, przesuwając obiektyw w przeciwnym kierunku. Kiedy stabilizacja optyczna nie wystarcza, automatycznie włącza się stabilizator cyfrowy. Aparat PL100 wykorzystuje standardowy, 35-milimetrowy obiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym oraz cyfrową stabilizacją obrazu. Zarówno PL150, jak i PL100 oferują duże tylne ekrany LCD o rozdzielczości 230K pikseli. W modelu PL150 zastosowano większy, 3-calowy ekran LCD, natomiast PL100 wyposażono w ekran 2,7-calowy.

Oba aparaty wykorzystują także technologię rozpoznawania scen Smart Auto której można używać podczas wykonywania zdjęć, a w modelu PL150 również w trakcie filmowania. System automatycznie analizuje kluczowe elementy sceny, takie jak kolor, jasność, ruch i fotografowany obiekt, po czym wybiera tryb tematyczny, który zapewni najlepszy możliwy rezultat. ST5500 i ST5000

Pod względem funkcjonalnym szczególnie rozbudowany jest model ST5500. który oferuje zintegrowaną łączność Wi-Fi (dostępne tylko w sieciach, gdzie nie jest wymagana weryfikacja ) oraz ekran dotykowy WVGA AMOLED o przekątnej 3,7 cala. W modelu ST5000 wyświetlacz dotykowy o przekątnej 3,5 cala. ST5500 został wyróżniony podczas targów CES 2010 nagrodą za innowacyjność (Innovation Award).

Pomimo smukłej obudowy ze stali nierdzewnej o grubości mniejszej niż 2 cm, zarówno w ST5500. jak i ST5000 znalazło się miejsce na obiektywy Schneider-KREUZNACH. Po włączeniu zasilania wysuwa się tubus obiektywu, a jego dane techniczne, w tym ogniskowa i jasność, pojawiają się jako ukryty akcent kolorystyczny na wklęsłym, odbijającym światło pierścieniu, otaczającym obiektyw.

Inną ciekawostką modeli ST550. i ST5000 jest pochylenie tylnej części aparatu pod kątem siedmiu stopni. Jest to przydatne przy wykonywaniu autoportretów i zdjęć grupowych. Dzięki pochyleniu ST5500 i ST5000 o siedem stopni, obiektyw zawsze obejmuje twarze fotografowanych osób, nawet jeżeli aparat znajduje się nisko.

Obraz
© Model ST5500 Wi-Fi (fot. Samsung)

Łączność bezprzewodowa
ST550. pozwala udostępniać nagrania wideo i filmy bez konieczności podłączania się do laptopa czy domowego komputera. Jest to możliwe dzięki opcjom łączności bezprzewodowej, takim jak Bluetooth 2.0, Wi-Fi i DLNA. Jeżeli dostępna jest sieć Wi-Fi, użytkownik może wysłać cyfrowe obrazy na dowolny adres email, posługując się klawiaturą QWERTY wyświetlaną na ekranie dotykowym bądź wybierając odbiorcę z książki adresowej w aparacie. Połączenie Wi-Fi w ST5500 pozwala także wysłać zdjęcia bezpośrednio do popularnych serwisów, takich jak Facebook, Picasa i YouTube.

Model ST550. oferuje także funkcję AllShare, służącą do komunikacji z innymi urządzeniami z certyfikatem DLNA, takimi jak telewizory HDTV czy cyfrowe ramki na zdjęcia. W celu poprawy szybkości i wydajności, wszystkie zdjęcia przesyłane przez Wi-Fi są zmniejszane do rozdzielczości dwóch megapikseli, a przy Bluetoot do rozmiaru 1024x768 pix.

Ekran dotykowy i interfejs użytkownika Smart Gesture
W modelu ST550. zastosowano wyświetlacz panoramiczny WVGA AMOLED o przekątnej 3,7 cala, natomiast w wersji ST5000 pojawił się 3,5-calowy ekran dotykowy TFT LCD. Wyświetlacze obydwu aparatów oferują dotykowy interfejs użytkownika oparty o Inteligentne Gesty (Smart Gesture), uzupełniony o wewnętrzny czujnik grawitacyjny, który poprawia łatwość obsługi. Daje on dostęp do najważniejszych funkcji za pomocą zwykłego przechyłu bądź gestu dłoni. Dzięki takiemu interfejsowi interakcja z aparatem staje się przyjemniejsza i zabawniejsza. Użytkownik może np. szybko przewinąć zdjęcia jednym ruchem palca lub delikatnie przechylając aparat w jedną ze stron. Aby skasować zdjęcie z biblioteki, wystarczy narysować palcem na ekranie znak „X”, narysowanie koła (O) spowoduje natomiast obrócenie zdjęcia.

Interfejs Smart Gesture oferuje także przydatne opcje ustawiania ostrości, takie jak śledzenie obiektu bądź ustawianie ostrości jednym dotknięciem. Śledzenie obiektów pozwala skierować ostrość na dowolnie wybrany obszar poprzez dotknięcie danego miejsca na ekranie palcem. Po wybraniu obiektu lub miejsca aparat włącza blokadęi utrzymuje ostrość, nawet jeżeli cel zdjęcia przemieszcza się w ramach kadru.

Zastosowany w ST5500 i ST5000 wydajny, ponadwymiarowy obiektyw Schneider-KREUZNACH oferuje 7-krotny zoom optyczny. Aby zmniejszyć liczbę nieostrych zdjęć optyka współpracuje z podwójną technologią stabilizacji, która łączy stabilizator optyczny z cyfrowym. Zarówno ST5500, jak i ST5000 potrafią rejestrować materiał wideo w rozdzielczości HD 720p przy 30 klatkach/s, zapisując go w formacie H.264.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)