Wyszukiwarka zagubionych przedmiotów

Wyszukiwarka zagubionych przedmiotów
Źródło zdjęć: © SXC.hu

19.08.2013 08:31, aktual.: 19.08.2013 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyszukiwarka FindMyStuff dzięki systemowi czujników może zlokalizować portfel pod biurkiem czy klucze do samochodu pomiędzy poduszkami kanapy – informuje „New Scientist".
FindMyStuff to dzieło zespołu Floriana Schauba z uniwersytetu w Ulm. Niemieccy naukowcy chcą rozwiązać problem stale gubiących się przedmiotów. Jak wykazały badania przeprowadzone w roku 2012 przez brytyjską firmę ubezpieczeniową, przeciętny człowiek gubi klucze, portfel lub pilota dziewięć razy na tydzień i codziennie poświęca 15 minut na szukanie któregoś z tych przedmiotów.

Wiele firm i ośrodków opracowało mające wielkość guzika znaczniki dołączane do często gubionych przedmiotów. Są oparte na technologii Bluetooth, więc używając smartfona z odpowiednim oprogramowaniem można je znaleźć –. ale tylko metodą "ciepło-zimno", ponieważ podają odległość od siebie. Poza tym mają zasięg ograniczony w praktyce do kilku metrów (teoretycznie Bluetooth ma zasięg do 30 metrów, ale w prawdziwym domu pojawiają się zakłócenia).

System Schauba działa na innej zasadzie. Do przedmiotów przytwierdza się znaczniki wielkości znaczka pocztowego. Znaczniki wyposażono w dwa rodzaje transmiterów o małej mocy - RFID oraz ZigBee. Natomiast na kanapie w szufladach, szafach i innych zakamarkach znajdują się czytniki RFID oraz odbiorniki ZigBee, podłączone do routera Wi-Fi w każdym meblu.

Gdy portfel wpadnie pomiędzy poduszki kanapy, jego znacznik aktywuje czytniki RFID (ich zasięg to tylko 2. cm) albo – przy większej odległości włączy nadajnik ZigBee w znaczniku, co wiąże się z wyższym zużyciem energii, ale pozwala na większy zasięg. Którykolwiek z tych systemów zadziała, spowoduje wysłanie przez router Wi-Fi wiadomości – „Portfel jest w kanapie” - do serwera z oprogramowaniem FindMyStuff. Gdyby portfel leżał między stołem i lodówką, również zostanie namierzony.

Główny problem w tym, że gdy portfel bezpiecznie spoczywa w naszej kieszeni, ktoś może wykorzystać Find My Stuff do śledzenia wykorzystując mijane przez nasz budynki. Schraub zapewnia, ze jego system jest odporny na włamania i nie przyda się do inwigilacji.

System Schauba ma być zaprezentowany we wrześniu podczas konferencji Ubicomp w Szwajcarii.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)