Wyszukiwarka zagubionych przedmiotów

Wyszukiwarka zagubionych przedmiotów

Wyszukiwarka zagubionych przedmiotów
Źródło zdjęć: © SXC.hu
19.08.2013 08:31, aktualizacja: 19.08.2013 11:51

Wyszukiwarka FindMyStuff dzięki systemowi czujników może zlokalizować portfel pod biurkiem czy klucze do samochodu pomiędzy poduszkami kanapy – informuje „New Scientist".
FindMyStuff to dzieło zespołu Floriana Schauba z uniwersytetu w Ulm. Niemieccy naukowcy chcą rozwiązać problem stale gubiących się przedmiotów. Jak wykazały badania przeprowadzone w roku 2012 przez brytyjską firmę ubezpieczeniową, przeciętny człowiek gubi klucze, portfel lub pilota dziewięć razy na tydzień i codziennie poświęca 15 minut na szukanie któregoś z tych przedmiotów.

Wiele firm i ośrodków opracowało mające wielkość guzika znaczniki dołączane do często gubionych przedmiotów. Są oparte na technologii Bluetooth, więc używając smartfona z odpowiednim oprogramowaniem można je znaleźć –. ale tylko metodą "ciepło-zimno", ponieważ podają odległość od siebie. Poza tym mają zasięg ograniczony w praktyce do kilku metrów (teoretycznie Bluetooth ma zasięg do 30 metrów, ale w prawdziwym domu pojawiają się zakłócenia).

System Schauba działa na innej zasadzie. Do przedmiotów przytwierdza się znaczniki wielkości znaczka pocztowego. Znaczniki wyposażono w dwa rodzaje transmiterów o małej mocy - RFID oraz ZigBee. Natomiast na kanapie w szufladach, szafach i innych zakamarkach znajdują się czytniki RFID oraz odbiorniki ZigBee, podłączone do routera Wi-Fi w każdym meblu.

Gdy portfel wpadnie pomiędzy poduszki kanapy, jego znacznik aktywuje czytniki RFID (ich zasięg to tylko 2. cm) albo – przy większej odległości włączy nadajnik ZigBee w znaczniku, co wiąże się z wyższym zużyciem energii, ale pozwala na większy zasięg. Którykolwiek z tych systemów zadziała, spowoduje wysłanie przez router Wi-Fi wiadomości – „Portfel jest w kanapie” - do serwera z oprogramowaniem FindMyStuff. Gdyby portfel leżał między stołem i lodówką, również zostanie namierzony.

Główny problem w tym, że gdy portfel bezpiecznie spoczywa w naszej kieszeni, ktoś może wykorzystać Find My Stuff do śledzenia wykorzystując mijane przez nasz budynki. Schraub zapewnia, ze jego system jest odporny na włamania i nie przyda się do inwigilacji.

System Schauba ma być zaprezentowany we wrześniu podczas konferencji Ubicomp w Szwajcarii.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)