Spock- wyszukiwarka o ludziach

Spock- wyszukiwarka o ludziach

Spock- wyszukiwarka o ludziach
09.08.2007 16:30, aktualizacja: 10.08.2007 08:52

Po ponad roku oczekiwania rusza wertykalna wyszukiwarka oparta o analizę znaczeniową. Informacje jakie można zdobyć korzystając ze Spock.com to przede wszystkim wiadomości o konkretnych osobach.

Wyszukiwarka działa na zasadzie łączenia określonych osób z odpowiadającymi im słowami kluczowymi. Wpisując hasło "war" to na pierwszych miejscach wyświetlają nam się np. reżyser Steven Spielberg, który nakręcił filmy wojenne czy legendarny król Artur, ale także niektórzy słynni sportowcy. Natomiast wpisując nazwę "president" wyświetlają się nam amerykańscy prezydenci i politycy oraz Saddam Hussain.

Założyciele Spock.com chcą zabrać tradycyjnym wyszukiwarkom tych użytkowników, którzy przeszukują sieć w celu znalezienia informacji o konkretnych osobach. Szacuje się, że ok. 30% wszystkich zapytań na Google dotyczy ludzi. Natomiast według danych Spock.com, średnio miesięcznie 30 mld poszukiwań na wszystkich wyszukiwarkach związanych jest z informacjami o jakiś osobach.

Nowa wyszukiwarka jest jednocześnie serwisem społecznościowym. Po zarejestrowaniu każdy użytkownik może zakładać swój profil, na którym można m.in. zachowywać najciekawsze wyniki swoich poszukiwań. Jednocześnie zarejestrowani użytkownicy mogą sami udoskonalać wyszukiwarkę, poprzez otagowanie określonych osób odpowiednimi słowami.

Źródło: VentureBeat

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)